Drzwi antywłamaniowe – co warto wiedzieć?

Innowacje w drzwiach antywłamaniowych stanowią dobrą zaporę dla przestępców, którzy chcą wtargnąć do Państwa domu i go ograbić. Im dłuższy czas potrzebny do sforsowania drzwi, tym bardziej jest to zniechęcające dla włamywacza.

Daje też czas na reakcję osób postronnych, które mogłyby coś podejrzanego zauważyć i wszcząć alarm. Mogą się Państwo sami przekonać, że złamanie najnowszych zabezpieczeń nawet przy użyciu elektronarzędzi może zająć całkiem dużo czasu, za dużo, by się na to pokusić.

Włamywacz niemile zaskoczony

Czasami na pierwszy rzut oka widać stopień trudności otwarcia lub wyważenia odpowiednio zamkniętych drzwi. Pierwszą zaporą może być widoczne logo Gerda charakterystyczne dla czołowego polskiego producenta drzwi antywłamaniowych. Marka ta jest symbolem niezwykle skutecznych oraz trwałych zamków i zabezpieczeń trudnych do obejścia.

Pancerne wnętrze zbudowane jest na przykład z płatów stalowych z blachy ocynkowanej i prętów ze stali hartowanej. Wypełnieniem może być samogasnąca bezfreonowa pianka poliuretanowa, a całość powinna być wspomagana przez:

  • solidne zamki – najlepiej główny i dodatkowy, oba atestowane, z klasy C na skali odporności na włamanie, w której:
  • klasa A – zapewnia 1 minutę oporu zamka przed włamaniem,
  • klasa B – zapewnia 3 minuty oporu zamka przed włamaniem,
  • klasa C – zapewnia 6 minut oporu zamka przed włamaniem;
  • wkładkę z gałką – gałka na zewnątrz zamiast klamki utrudnia zadanie włamywaczowi,
  • bolce antywyważeniowe – minimum 3 sztuki, wpuszczane w otwory ościeżnicy od strony zawiasów,
  • bezpieczne zawiasy – minimum 3 sztuki, niewidoczne z zewnątrz,
  • ościeżnicę – z wysokiej klasy stali wyposażoną w warstwę antyzapadniową,
  • próg – solidnie zamocowany, stworzony na przykład z blachy ocynkowanej.

Należy pamiętać, że tylko prawidłowo osadzone drzwi antywłamaniowe spełnią swoje zadanie, dlatego w tej kwestii należy skorzystać z pomocy profesjonalistów. Tutaj każdy drobiazg ma znaczenie i nieprawidłowe dokręcenie najmniejszych elementów może wpłynąć na rozszczelnienie systemu oraz ułatwienie zadania włamywaczowi.

Ważna zasada – nie oszczędzać na bezpieczeństwie

Jeżeli elementy dekoracyjne typu piękne szklenia o właściwościach antywłamaniowych lub chromowane klamki znacznie podwyższają koszt drzwi, lepiej wybrać prostszy model o równie zaawansowanym wyposażeniu zabezpieczającym. Można zaryzykować stwierdzenie, że nie ma na rynku drzwi brzydkich, są tylko proste lub bardziej fantazyjne.

Nawet mieszkanie w bloku i wszędzie tam, gdzie wokół jest dużo ludzi warto solidnie zabezpieczyć najwyższej klasy drzwiami oraz zamkiem, ponieważ włamania to zazwyczaj dokładnie planowane akcje zorientowane także na uśpienie czujności sąsiadów lub wykonywane pod ich nieobecność. O własne bezpieczeństwo trzeba zatem zadbać samodzielnie.

Drzwi pierwsza klasa?

Pojęcie, które nabrało nowego znaczenia.Podstawowa polska norma PN-ENV 1627 mająca zastosowanie do okien, drzwi oraz rolet obejmuje 6 punktów, składających się na klasyfikację stopnia zabezpieczenia przed spontanicznym lub planowanym włamaniem.

Zdecydowanie lepiej zatem, jeśli Państwa drzwi antywłamaniowe będą klasy „6”.

Jeśli mowa o zabezpieczeniach, warto zapoznać się z charakterystyką wszystkich klas:

  • klasa 1. – włamania można dokonać, wykopując drzwi lub wyważając je silnym uderzeniem bez użycia narzędzi; czas oporu poniżej 3 minut, a w praktyce kilka chwil;
  • klasa 2. – włamanie z użyciem prostych narzędzi typu wkrętak i młotek; minimum 3 minuty czasu oporu;
  • klasa 3. – włamanie z użyciem dodatkowego śrubokręta i łomu; minimum 5 minut czasu oporu;
  • klasa 4. – włamanie z użyciem elektronarzędzi, a dodatkowo młotka, łomu lub dłuta; minimum 10 minut czasu oporu;
  • klasa 5. – włamanie z użyciem zaawansowanych elektronarzędzi, czyli wiertarki, wyrzynarki, szlifierki kątowej; minimalny czas oporu 15 minut;
  • klasa 6. – włamanie z użyciem elektronarzędzi o maksymalnej mocy, wysokiej klasy szlifierki kątowej z dyskiem o średnicy do 230 mm, minimalny czas oporu 20 minut.

Prawidłowe oznaczenia na drzwiach antywłamaniowych to obowiązek producenta dotyczący tzw. deklaracji właściwości użytkowych. Deklaracja ta obejmuje zestawienie cech danych drzwi, w tym także poziomu zabezpieczenia przed włamaniem. Przy zakupie drzwi antywłamaniowych również na to należy zwrócić uwagę.

Ciepło, cicho i bezpiecznie

Drzwi antywłamaniowe z odpowiednią izolacją, oprócz swoich najważniejszych właściwości posiadają także dodatkowe, które sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Za sprawą termoizolacyjności nawet w sezonie zimowym mogą zmniejszyć straty ciepła, a przez cały rok zredukowany zostanie dopływ hałasów z zewnątrz. Solidne drzwi zewnętrzne to zatem dobra inwestycja i wiele korzyści.

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy po to, aby CI pomóc.

7 lat doświadczenia
własne ekipy montażowe
własna flota pojazdów
biuro handlowe w Białymstoku
tysiące zadowolonych klientów
zaangażowanie

    POznaj

    Naszych partnerów

    Długofalowa współpraca pozwala nam zaoferować najlepsze warunki dla naszych klientów.

    prestige logo

    Masz jakieś wątpliwości?

    Skontaktuj się z naszym konsultantem.