Drzwi przesuwne – idealne rozwiązanie do małych pomieszczeń

//

Otwarte skrzydło drzwiowe wewnętrzne zajmuje miejsce w pomieszczeniu lub poza nim; może utrudniać dostęp do niektórych miejsc i obijać się o niektóre meble albo elementy wyposażenia wnętrz podczas otwierania. Rozwiązaniem są drzwi przesuwne jedno- lub dwuskrzydłowe, które mają równie bogate wzornictwo, a przy tym dodatkowe wartości użytkowe.

Więcej miejsca od zaraz w klasycznym lub nowoczesnym designie

W niewielkich domach i mieszkaniach salon lub jadalnia stanowią najczęściej przestrzenie otwarte i nieograniczone żadnymi skrzydłami drzwiowymi wewnętrznymi. Jednocześnie trudno planować bez ich uwzględnienia sypialnię albo pokój dziecięcy, a przy niewielkim metrażu sprawdzą się niemal wyłącznie systemy drzwi przesuwnych – niezwykle funkcjonalne oraz estetyczne.

Ze względu na sposób mocowania drzwi przesuwnych wyróżnia się dwa ich rodzaje: naścienne lub do zabudowy w ścianie. Oba typy powinny zawierać elementy usprawniające ich prawidłowe funkcjonowanie:

  • skrzydło lub skrzydła w wersji bezprzylgowej,
  • mechanizm przesuwny,
  • maskownicę do efektownego osłonięcia szyny,
  • odbojnicę zapobiegającą zderzaniu się skrzydeł ze sobą lub uderzeniom o ścianę,
  • zamki lub wkładki w drzwiach z takimi zabezpieczeniami.

Solidne drzwi przesuwne można dobrać w stylistyce klasycznej lub nowoczesnej, wybór jest tak bogaty, jak w przypadku rozwieranych skrzydeł drzwiowych. Jeśli zatem szukacie Państwo estetycznej stolarki drzwiowej do niewielkiego mieszkania, można przynajmniej w przypadku jednego pomieszczenia pomyśleć o wstawieniu drzwi przesuwnych.

Drzwi przesuwne do zabudowy w ścianie – zabawa w chowanego

Różnica między drzwiami przesuwnymi chowanymi w ścianie a drzwiami przesuwnymi naściennymi polega między innymi na tym, że w przypadku tych pierwszych można dowolnie zaaranżować ścianę, w którą wsuwa się skrzydło drzwiowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazły się tam niemal dowolne meble lub zestaw kina domowego.

Jeśli drzwi do zabudowy w ścianie nie zostały zaplanowane na etapie projektowania wnętrz, można to nadrobić później, na przykład w czasie remontu, za pomocą płyty karton-gips. Zamontowanie takiej płyty w sposób tworzący szczelinę z istniejącą już ścianą daje wrażenie, że taki był pierwotny zamysł architekta i sprawia, że całość wygląda bardzo spójnie.

Drzwi przesuwne naścienne, czyli goście patrzą

W niektórych aranżacjach niewielkich wnętrz dobrze wygląda stolarka drzwiowa przesuwana naściennie. Za sprawą ciekawego wzornictwa oraz projektów na miarę Państwa oczekiwań dopełni wystrój pokoju, sypialni i innych pomieszczeń, zajmując jednocześnie niewiele miejsca, czyli spełniając swoją podstawową funkcję.

Drzwi wewnętrzne tego typu nie wymagają dodatkowych rozwiązań i wnęk, wystarczy odpowiednio je zamontować, aby bezkolizyjnie i gładko przesuwały się po swoim torze. Małe przestrzenie w domu będą znacznie wygodniejsze w użytkowaniu, ponieważ modele tego typu nie zajmą dodatkowego miejsca, kiedy będą otwarte. Uzyskamy w ten sposób chociaż złudzenie przestrzeni.

Rzeczy ważne i ważniejsze, czyli drzwi z wyposażeniem

Wybierając stolarkę drzwiową w wersji przesuwnej spotkacie się Państwo na pewno z wieloma dodatkowymi opcjami. Część z nich to dodatki bez których spokojnie można się obejść, natomiast niektóre zdecydowanie ułatwiają życie. Dobrze zatem, jeśli drzwi przesuwne mają:

  • spowalniacz – niewielka konstrukcja zapobiegająca gwałtownemu otwieraniu drzwi przesuwnych i uderzaniu ich o inne elementy systemu drzwiowego;
  • samozamykacz – zapewnia automatyczne i samoczynne domykanie drzwi w sposób płynny oraz bezkolizyjny;
  • maskownica – listwa maskująca prowadnice z możliwością wybrania wersji kolorystycznej takiej, jak na skrzydle drzwiowym;
  • specjalny zamek – dla spokoju i bezpieczeństwa zamki montowane są także w drzwiach wewnętrznych; może to być na przykład zamek na klucz lub na wkładkę.

Takie drzwi to często inwestycja na długie lata, dlatego szukając oszczędności nie warto rezygnować z najistotniejszych udogodnień. Należy wybrać drzwi przesuwne solidne, ładne i funkcjonalne, najlepiej od uznanego producenta.

Dodaj komentarz

Potrzebujesz pomocy przy wyborze okien lub drzwi?

Diadom okna i drzwi
ul. Antoniukowska 6
15-845 Białystok

Godziny otwarcia
Poniedziałek - piątek
8:00 - 18:00
Sobota
9:00 - 14:00

Call Now Button