Kupno nowych drzwi może początkowo nastręczać pewnych trudności i dylematów.

Pierwszym problemem, z jakim możemy się zetknąć na swojej drodze, jest właściwe ich wymierzenie. Kolejny, związany jest z tym, czy mamy do czynienia z jedną z 4 popularnych (dostępnych w sklepach) wielkości drzwi, czy też nie.

Kiedy nie da rady bez drzwi na wymiar?

Jeśli w danym pomieszczeniu wymiary otworów drzwiowych mają niestandardowe rozmiary, wówczas nie obejdzie się bez konieczności zamówienia drzwi na wymiar. Są one zwykle droższe od standardowych, niemniej jednak ich zakup będzie tu nieodzowny.

Obecnie w polskich sklepach można spotkać cztery rodzaje oznaczeń rozmiarów standardowych modeli:

  • drzwi 60-tki – wysokość otworu jest w równa od 206 do 208,5 cm, szerokość otworu wynosi dla plan, metrówka i ołówektego modelu od 70 do 72 cm; wysokość skrzydła to 203 cm, szerokość skrzydła to 64 cm.

Dalej analogicznie:

  • drzwi 70-tki – wysokość otworu: 206 do 208,5 cm, szerokość: od 80 do 82 cm; wysokość skrzydła – 203 cm, a szerokość – 74 cm;
  • drzwi 80-tki –  możliwa wysokość otworu: 206 do 208,5 cm przy szerokości od 90 do 92 cm; skrzydło może mierzyć 203 cm wysokości i 84 cm szerokości;.
  • drzwi 90-tki – wysokość otworu drzwiowego: 206 do 208,5 cm, jego szerokość:  100 do 102 cm, skrzydła ma wysokość: 203 cm oraz szerokość: 94 cm.

Gdy do naszego wnętrza nie będą pasowały skrzydła drzwiowe w wymienionych powyżej rozmiarach, wówczas istnieje możliwość zakupu modeli na wymiar, wykonanych na specjalne zamówienie. W przypadku wyboru takiego rozwiązania kluczową rolę odgrywa wykonanie odpowiednich pomiarów tak, aby można było idealnie dobrać je do niestandardowych otworów drzwiowych.

Jak odpowiednio zmierzyć drzwi?

To, w jaki sposób powinno się wykonywać pomiary, planując zakup stolarki drzwiowej, zależy od tego, czy chcemy zamówić tylko skrzydło drzwiowe, czy też kompletne drzwi razem z okuciami i ościeżnicą.

W pierwszym przypadku, jeśli w otworze drzwiowym zamontowana jest już futryna, jej wysokość i szerokość określamy na podstawie pomiarów dokonanych na jej końcach, bez uwzględnienia listew wykończeniowych.

Jeśli natomiast dobieramy skrzydło do otworu, w którym nie ma jeszcze zamontowanej ościeżnicy, należy określić wymiary w trzech płaszczyznach światła muru, takich jak:

  • wysokość – należy ją zmierzyć w co najmniej trzech miejscach, rozpoczynając od podłogi, uwzględniając jej wykończenie, czyli panele, płytki lub wykładzinę aż do sufitu. Zamawiając skrzydło drzwiowe, należy podać najmniejszą uzyskaną wartość pomiaru;
  • szerokość powinno się natomiast mierzyć w przynajmniej sześciu punktach tak, aby wychwycić wszystkie możliwe nierówności. W tym przypadku również wiążący będzie najmniejszy pomiar;
  • grubość muru – wymiar ten potrzebny jest do dobrania odpowiednich ościeżnic. Powinno się wymierzyć ją w kilku miejscach belek pionowych, po prawej i po lewej stronie światła otworu oraz analogicznie postąpić mierząc belkę poziomą. Należy podać najszerszy uzyskany wynik pomiarów. Warto pamiętać również o tym, aby grubość muru została zmierzona wraz ze wszystkimi elementami wykończenia takimi jak panele ścienne, boazeria, czy glazura.

Diadom poleca – Diadom zaprasza

Podanie dokładnych wymiarów jest niezwykle istotne, gdyż tylko dzięki temu możliwe będzie stworzenie drzwi idealnie dopasowanych do naszego wnętrza.

W kolejnym wpisie omówimy to, jak wybierać niedrogą stolarkę okienną.