Okna dwu czy trzyszybowe? Jaki model wybrać do domu?

//

Wybór stolarki okiennej do domu to jeden z wielu dylematów, przed którym staniesz podczas budowy. Od tych konstrukcji będzie zależała funkcjonalność przestrzeni okiennej i zdolność utrzymania energii cieplnej w budynku. Nie można zapominać także o cenie. Którą opcję wybrać – okna dwu czy trzyszybowe? Poszukajmy odpowiedzi.

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – podstawowe różnice i podobieństwa

W ostatnich latach coraz większą uwagę przywiązuje się do izolacji cieplnej budynku. Ulgi termomodernizacyjne zachęcają do ocieplenia ścian i dachów domów mieszkalnych, ale obejmują także wymianę okien. W związku z tym na rynku pojawiło się wiele konstrukcji, które zapewniają lepszą izolację termiczną, w tym okna trzyszybowe. Standardowe okna dwuszybowe wykonywane są w technologii komorowej. Polega ona na tym, że szyby łączy się za pomocą ramki aluminiowej o grubości kilkunastu milimetrów, która wstawiana jest pomiędzy przeszklenia. Łączenie z szybami jest szczelne, a powstała w ten sposób komora wypełniona zostaje gazami szlachetnymi. W ten sposób tworzona jest skuteczna warstwa izolacji. Różnica pomiędzy oknami dwuszybowymi a trzyszybowymi polega na tym, że w tych ostatnich mamy dwie komory izolacyjne, dzięki czemu zdolność zatrzymywania ciepła przez okno jest wyższa. Często współczynnik przenikania ciepła jest na poziomie znacznie niższym, niż zakładają minimalne normy. Natomiast jeśli chodzi o szerokość okien czy ich wygląd, różnice są niezauważalne.

Konstrukcje dwuszybowe i okna trzyszybowe – wady i zalety

Analizując budowę okien, z pewnością sam wyciągniesz wnioski dotyczące wad i zalet takich konstrukcji. Pozwoli Ci to łatwiej określić, czy w domu lepiej sprawdzą się okna trzyszybowe, czy dwuszybowe. Z pewnością mocnym argumentem za zakupem okien dwuszybowych będzie cena, która jest bardziej przystępna. Trudniejsza konstrukcja i więcej materiału użytego do produkcji wpływa na wyższą cenę okien trzyszybowych. Jeśli jednak spojrzymy na te same konstrukcje pod kątem przyszłych wydatków, może się okazać, że oszczędność przy zakupie jest tylko pozorna. Ilość ciepła, jaką zatrzymają okna trzyszybowe ze współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 0,6 W/(m2K) sprawi, że różnica w cenie zwróci się szybko na kosztach ogrzewania. Okna dwuszybowe zawsze osiągają dopuszczalne minimum na poziomie 0,9 W/(m2K), ale raczej nie niższe.

Jakie okna do domu – dwu czy trzyszybowe?

Co lepiej wybrać do swojego domu – okna dwuszybowe czy trzyszybowe? Wszystko zależy od tego, jaki poziom izolacji termicznej chcesz uzyskać. Z reguły wszystkie okna spełniają minimalne normy wymagane dla tych konstrukcji. Część okien trzyszybowych osiąga jednak znacznie lepsze parametry współczynnika przenikania ciepła. Dzięki czemu mogą być stosowane nawet w obiektach uznawanych za energooszczędne czy pasywne. Z drugiej strony konieczne jest wyważenie parametrów przepuszczalności z kosztami. Nie ma sensu montować wysokiej jakości drogich okien do pomieszczeń, które i tak nie będą ogrzewane lub temperatura w nich może być niższa, niż w częściach mieszkalnych budynku. W takim razie jakie wybrać okna do domu – dwu czy trzyszybowe? Polecamy zrównoważyć ich zastosowanie. Droższe okna o znakomitych parametrach izolacji cieplnej warto zamontować w salonie, sypialniach czy gabinetach. Z kolei tańsze okna dwukomorowe wystarczą do zamknięcia kotłowni, garażu, a także pomieszczeń wykorzystywanych do magazynowania.

Dodaj komentarz

Potrzebujesz pomocy przy wyborze okien lub drzwi?

Diadom okna i drzwi
ul. Antoniukowska 6
15-845 Białystok

Godziny otwarcia
Poniedziałek - piątek
8:00 - 18:00
Sobota
9:00 - 14:00