Montaż drzwi w nowym budynku lub wymiana dotychczasowych to działania wymagające zastosowania profesjonalnych rozwiązań. Elementem koniecznym są ościeżnice, czyli ramy osadzone w otworze okiennym albo drzwiowym, zwane potocznie futrynami. Nowoczesne ościeżnice stanowią dodatkowo zabezpieczenie drzwi wewnętrznych i zewnętrznych.
Różnice w budowie ościeżnic
W zależności od tego, do jakich drzwi przystosowane są dane ościeżnice oraz z jakiego materiału zostały wykonane, można znaleźć kilka podziałów. Każda klasyfikacja uwzględnia belkę poziomą i dwie belki pionowe, ponieważ jest to standardowa konstrukcja ościeżnic.
Obecnie poszczególne modele i rodzaje ościeżnic zawierają wiele elementów ułatwiających montaż drzwi, a także dających komfort użytkowania. W większości konstrukcji nie może zabraknąć części takich jak:
- nadproże,
- próg,
- pionowa belka zamkowa i zawiasowa,
- opaski maskujące miejsca montażu,
- uszczelka drzwiowa,
- zawiasy.
Wybierając ościeżnice należy zwrócić uwagę na minimalne nawet różnice między nimi i dobrać takie, które od montażu po długoletnie użytkowanie będą dobrze spełniać swoje zadania. Tylko dobrze osadzone drzwi będą działać prawidłowo bez względu na ich budowę i przeznaczenie, dlatego warto wybrać odpowiedni model oraz skorzystać z fachowej pomocy w zakresie montażu.
Ościeżnica regulowana
Właściwy dobór rodzaju ościeżnicy do drzwi
Producenci drzwi wkładają wiele starań nie tylko w budowę skrzydeł drzwiowych i ich ostateczny wygląd. Dbają również o to, aby ościeżnice spełniały wszystkie stawiane im oczekiwania. Mają one wzmacniać konstrukcję stolarki drzwiowej, stanowiąc zgrany duet z danym modelem drzwi.
W szerokim asortymencie stolarki drzwiowej marki Voster znajdują się ościeżnice, które można dostosować do każdego typu drzwi montowanych w domu lub mieszkaniu. Jakość ich wykonania, zaawansowana technologia użyta podczas produkcji oraz solidne i precyzyjne wykończenie sprawiają, że produkty tej firmy są znane i cenione w branży.
Ościeżnica stała
Ze względu na specyficzne właściwości można wyróżnić ościeżnice:
Ościeżnice nakładkowe do ościeżnic stalowych
Całkowicie zasłaniają stalową ościeżnicę i umożliwia jej zabudowanie, dlatego nie wymagają zdemontowania istniejącej wcześniej konstrukcji. Bez ryzyka uszkodzenia płytek lub ściany można rozwiązać problem nietypowego rozstawu zawiasów, czy niestandardowego położenia zaczepów.
Szybkie złożenie elementów ościeżnic i połączenie wkrętami, a następnie wpasowanie w oścież to trzy pierwsze kroki montażu. Różniej ościeżnice są dociskane do ościeży z użyciem rozpórek i mocowana przy pomocy pianki montażowej.
Ościeżnice blokowe
Składają się z dwóch pionowych stojaków i jednego nadproża. Elementy te przycięte są w rogach pod kątem 45 stopni, aby bez dalszych obróbek można było połączyć je w całość. Takie rozwiązanie sprawdza się przy wykończonych ścianach i drzwiach jedno i dwuskrzydłowych.
Skręconą konstrukcję należy zamontować w ościeżach, sprawdzając przy tym poziomnicą, czy zachowane zostały kąty proste. Oddzielone klinami przestrzenie między ościeżnicą a ścianą wypełniane są pianką montażową – po jej zaschnięciu zostają zasłonięte elementami maskującymi.
Właściwości ościeżnic nakładkowych
Ościeżnice nakładkowe pozwalają szybko i bez zbędnego bałaganu przygotować ościeże do zamontowania nowych drzwi. Ich stabilna konstrukcja oraz fachowe wykonanie to pewność, że w estetyczny sposób dopełnią wystrój pomieszczeń, a skrzydła drzwiowe będą miały właściwe oparcie. Bogata gama kolorystyczna wzorowana na wielu gatunkach drewna to standard w naszej ofercie.
Minimalna grubość ścian w przypadku ościeżnic nakładkowych wynosi 80 mm. Ważne jest także, aby ściana była prosta i sucha oraz bez uszkodzeń przy ościeżach. Istotny jest również stan zamontowanej wcześniej stalowej ościeżnicy, aby mieć pewność, że ta nakładkowa będzie stabilna. Rozwiązanie takie można zastosować we wszystkich drzwiach przylgowych.
Do montażu potrzebne są poziomice, metrówka, wkrętarka, pianka montażowa oraz rozpórki. Po wykręceniu zawiasów ze starej ościeżnicy należy ustawić zmontowaną ościeżnicę nakładkową w ścianie i sprawdzić jej wypoziomowanie. Kolejne kroki to wyregulowanie szerokości belek pionowych względem ścian za pomocą rozpórek, a następnie sprawdzenie kątów. Przy użyciu pianki montażowej mocowane są uszczelki, następnie zakłada się skrzydło drzwiowe. Samą ościeżnicę należy docisnąć tak, aby przylegała do ściany.
Niezawodne ościeżnice dla Państwa domu
W stałej gamie produktowej wiodących producentów znajdują się ościeżnice, które dadzą idealne oparcie Państwa drzwiom wewnętrznym i zewnętrznym.
Nasze prace montażowe w Białymstoku oraz bliższych i dalszych okolicach pozwalają bazować na najlepszych rozwiązaniach, ponieważ tylko takie uznajemy za godne polecenia naszym Klientom.
Z przyjemnością nawiążemy współpracę z Państwem przy każdej realizacji dotyczącej okien i drzwi oraz rolet. Prosimy zapoznać się z ofertą, a w przypadku pytań lub wątpliwości jesteśmy do dyspozycji. Warto skorzystać z naszych usług aby powierzyć fachowcom wszelkie prace związane z wyborem i montażem stolarki do domu lub mieszkania.