5 sposobów na mycie okien – jak robić to poprawnie?

Podczas gruntownego sprzątania mieszkania czy domu szczególnie ważną czynnością jest starannie mycie okien. Dzięki niej w naszym pomieszczeniu będzie unosił się zapach świeżości. Pozornie proste zadanie może okazać się dużo bardziej skomplikowane, jeżeli nie zastosujemy odpowiedniej techniki. Co zrobić, aby mycie okien było przyjemne i efektywne?

Mycie okien

5 sposobów na mycie okien 

Podstawą wiosennych porządków jest mycie okien i wieszanie w nich świeżo wypranych firan. Aby cieszyć się efektem naszej ciężkiej pracy przez długi czas, należy odpowiednio przygotować się do tego zadania. Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać jest staranne umycie ram, aby zanieczyszczenia znajdujące się na nich nie przeniosły się na powierzchnię szyb. 

Sposób mycia ram okiennych zależy od materiał, z jakiego są wykonane. Najbardziej uniwersalną metodą jest wyczyszczenie ich za pomocą miękkiej gąbki lub ściereczki. Zastosowanie delikatnego detergentu pomoże usunąć brud i dodatkowo zadba o powierzchnię ramy. Tak wyczyszczona oprawa okna Białystok sprawi, że mycie okien powinno przejść dużo sprawniej.

Posiadacze domów często zachodzą w głowę, jak szybko umyć wszystkie okna Białystok. Dla znacznej większości z nich nie należy do przyjemnych czynności, przez co decydują się na wynajęcie ekipy sprzątającej. Poniżej przedstawiamy sposoby, które pozwolą Ci zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. 

Płyn do mycia naczyń 

Jest jedna z najpowszechniejszych domowych metod. Mycie okien tym sposobem nie tylko, nie wymaga wydawania dodatkowych pieniędzy na płyn do mycia szyb, ale również jest bezpieczny dla skóry naszych dłoni. Stosując tę metodę należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością płynu do mycia naczyń.

Zbyt duża ilość płynu zamiast pomóc, może dodatkowo utrudnić mycie okien. Piana powstała od zbyt dużej ilości tego detergentu sprawia, że na powierzchni szyb powstają nieestetyczne smugi. Wprawdzie można się ich pozbyć, spłukując okno dużą ilością wody, jednak wydłuży to dodatkowo cały proces.

Ocet lub sok z cytryny

Ta metoda jest znana od wielu lat. Nasze mamy i babcie z powodzeniem stosowały ją, kiedy chciały zadbać o czystość szyb w swoich domach. Mycie okien tą metodą jest niezwykle proste a efekty osiągnięte dzięki niej przechodzą najśmielsze oczekiwania. Szyby są bowiem niezwykle lśniące.

Dzieje się tak za sprawą octu, który jest doskonałym środkiem myjącym. Usuwa on tłuste zabrudzenia oraz osady z deszczu oraz zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Należy przygotować roztwór szklanki octu oraz 4-5 litrów letniej wody. Osoby, którym przeszkadza zapach octu mogą użyć soku z cytryny (ok. 3 łyżki soku na 1 litr wody).

Płyn do szyb 

Użycie płynu do mycia okien jest najprostszym z dostępnych sposobów. Obecnie na rynku obecnych jest wiele wariantów takich specyfików. Jeżeli poszukujesz ekologicznych rozwiązań, ale nie chcesz bawić się z przygotowywaniem domowych roztworów również znajdziesz coś do siebie.

Mimo, że gotowe płyny do mycia okien dobrze radzą sobie z brudem osadzającym się na szybach, warto przed przystąpieniem do pracy pokusić się o przetarcie ich wilgotną ściereczką. Dzięki temu płyn lepiej rozprowadzi się na szybie. Mycie okien przebiega o wiele sprawniej – okna są czyste i bez smug. 

Myjka parowa

Wykorzystanie myjki parowej do mycia okien wymaga wprawdzie poniesienia dodatkowych kosztów związanych z jej zakupem, jednak inwestycja ta z pewnością się opłaci. Urządzenie to może być wykorzystane do dbania o różne powierzchnie w domu. Jest niezwykle proste w użyciu oraz łatwe w utrzymaniu. 

Para wodna powstająca podczas pracy myjki doskonale rozpuszcza zanieczyszczenia, które osadzają się na powierzchni okien. Niektóre modele tych urządzeń zawierają specjalne pojemniki, do których można wlać specjalny detergent. Płyn ten wzmacnia działanie pary wodnej, dzięki czemu mycie okien przebiega jeszcze sprawniej. 

Woda i ściereczka z mikrofibry

Jest to chyba najtańszy i najbardziej ekologiczny ze sposobów mycia okien. Struktura ściereczki z mikrofibry ogranicza osadzanie się włosków na powierzchni szyby, które często psują efekty naszej pracy. Z racji tego, że do mycia okien nie są wykorzystywane żadne detergenty nie musimy martwić się o podrażnienie skóry na dłoniach. 

Mycie okien tą metodą najlepiej sprawdzi się na umiarkowanie zanieczyszczonych szybach. Ciepła woda i ściereczka z mikrofibry mogą nie poradzić sobie z uporczywymi zabrudzeniami, które pozostawiają różnego rodzaju owady. Mimo wszystko, jest to niezwykle wydajna technika, która pozytywnie wpłynie na zawartość naszego portfela.

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy po to, aby CI pomóc.

7 lat doświadczenia
własne ekipy montażowe
własna flota pojazdów
biuro handlowe w Białymstoku
tysiące zadowolonych klientów
zaangażowanie

  POznaj

  Naszych partnerów

  Długofalowa współpraca pozwala nam zaoferować najlepsze warunki dla naszych klientów.

  prestige logo

  Masz jakieś wątpliwości?

  Skontaktuj się z naszym konsultantem.