Zasłony i firany do salonu – co warto wiedzieć?

Urządzanie nowego lokum to jeden z najprzyjemniejszych etapów remontu. Niemniej jednak, wybieranie dodatków stanowiących wystrój naszego wnętrza może okazać się nie lada wyzwaniem. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań, które można zastosować podczas dekorowania mieszkania czy domu. 

Salon w większości przypadków jest centralnym pomieszczeniem, które skupia najwięcej uwagi. Spędzamy w nim wiele czasu, więc chcemy urządzić go w klimatyczny sposób. Jednym z podstawowych pytań jakie nasuwają się na myśl podczas etapu urządzenia jest to, w jaki sposób ozdobić nasze okna Białystok? Na co postawić: zasłony czy może firany do salonu?

Zaslony

Czy warto postawić na zasłony i firany do salonu?

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, a ich oprawa jest ramą dla tego lustra. Podobnie rzecz ma się z elementem dekoracyjnym, jakim są zasłony w salonie. To one nadają niepowtarzalny wygląd naszym oknom. Są niezwykle istotną częścią designu jaki zastosujemy w naszym pomieszczeniu. 

To, jaki mają kolor oraz z jakich materiałów są wykonane firany do salonu w znacznym stopniu wpływa na klimat pomieszczenia. Bez wątpienia chcemy, aby aranżacja salonu podtrzymywała jego wypoczynkowy charakter. Dobrze jest zadbać o to, aby zasłony w salonie sprawiały, że będzie on ciepły i przytulny.

Mimo, iż zasłony i firany pełnią podobna funkcje, jest kilka cech, które je różni. Na to, czy wybierzemy którąś z tych opcji wpływają między innymi takie aspekty jak to, jakie elementy będzie posiadał nasz salon, aranżacje jakie chcemy w nim zastosować oraz jakiej wielkości okna się tam znajdują. 

Firanki do salonu często kojarzą się z klasycznym wystrojem stosowanym przez nasze mamy i babcie. Na rynku znajduje się jednak wiele propozycji firan doskonale wpasowujących się w nowoczesny klimat wnętrz. Zasłony do salonu z pewnością znajdą zastosowanie w przypadku okien o dużej powierzchni. 

Firany do salonu – jakie wybrać

Podczas wyboru dodatku, jakim są firany do salonu, należy mieć na uwadze kilka kwestii, jakie są z nimi związane. Pierwszą z nich jest sposób, w jaki je zawiesimy. Najczęściej wybieraną opcją jest umieszczenie ich na karniszu za pomocą żabek znajdujących się na kółkach lub zamocowanych bezpośrednio na szynie przytwierdzonej do ściany.

 Drugim sposobem mocowania jest założenie jej bezpośrednio na karnisz, przekładając ją przez żyłki znajdujące się na niewidocznej części firany. Kolejną bardzo ważną kwestią jest materiał. Na co postawić wybierając dodatek, jakim są firany do salonu?

W tym przypadku można zdecydować się na jedną z dwóch możliwości. Firany do salonu, jakie najczęściej można spotkać na rynku wykonane są z koronki lub żakardu. Te pierwsze są tradycyjnym rozwiązaniem stosowanym od lat. Mimo, że kojarzyć się mogą ze starodawnym stylem istnieje możliwość wkomponowania ich w modne aranżacje. 

Firany do salonu wykonane z koronki są częstym elementem stylu boho. Żakardowe firanki są niezwykle lekkie i delikatne. Doskonale sprawdzą się nie tylko jako firany do salonu, ale także będą ciekawym dopełnieniem sypialni. 

Najlepsze materiały na zasłony do salonu

W przypadku, gdy nie chcemy decydować się na firanki świetnym rozwiązaniem mogą okazać się zasłony do salonu. Wieszanie zasłon przebiega bardzo podobnie – również umieszczamy je na karniszu. Zasłony coraz częściej posiadają koła wmontowane w ich strukturę, które ułatwiają wieszanie. 

W przypadku zasłon do salonu wybór tkanin, wzorów i kolorów jest znacznie bogatszy. Firanki zazwyczaj występują w jasnych kolorach. Producenci zasłon oferują natomiast niezwykle szeroki wachlarz rozwiązań. Postaramy się pokrótce omówić najpopularniejsze materiały z jakich wykonane są zasłony. 

Aktualnie często wybieranymi tkaninami, z których wykonane są zasłony do salonu jest bawełna i len. Są to naturalne materiały, które bez obaw mogą być prane i prasowane. Mimo, że tekstylia te są dość trwałe najlepiej jest, tak jak w przypadku większości zasłon, postawić na pranie ręczne, które nie skróci zbytnio ich żywotności.

 Innymi materiałami często wykorzystywanymi przy tworzeniu zasłon są lekkie materiały takie jak szyfon, tiul czy woal. Te materiały są niezwykle delikatne i bardzo często półtransparentne. Tego rodzaju zasłony do salonu przypominają firanki, z tą różnicą, że są zazwyczaj umiejscowione po bokach okna.W ten sposób pełnią wyłącznie funkcję dekoracyjną nie zasłaniając okna. 

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy po to, aby CI pomóc.

7 lat doświadczenia
własne ekipy montażowe
własna flota pojazdów
biuro handlowe w Białymstoku
tysiące zadowolonych klientów
zaangażowanie

  POznaj

  Naszych partnerów

  Długofalowa współpraca pozwala nam zaoferować najlepsze warunki dla naszych klientów.

  prestige logo

  Masz jakieś wątpliwości?

  Skontaktuj się z naszym konsultantem.