Duże okna – wady i zalety – blog 2022

Jakie okna wybrać? Czy postawić na duże okna w salonie z widokiem na ogród. A może zdecydować się na okna w standardowym rozmiarze? Zapraszamy także w naszą zakładkę OKNA, gdzie znajdą Państwo ofertę i informację na temat stolarki okiennej i drzwiowej.

Wielu z nas marzy o pięknym domu z przestronnym ogrodem, w którym można spędzać letnie wieczory. Jednym z kluczowych elementów domu są okna. To przez nie do naszego domu wpada światło słoneczne, podkreślając atuty naszego lokum. Umożliwiają nam  obserwowanie otaczającego nas świata. 

Podczas wykonywania projektu domu stoi przed nami wiele zadań, takich jak wybór podłóg, koloru ścian czy wzorów sztukaterii. Bardzo istotnym elementem takiej wizualizacji jest rozmieszczenie i rozmiar okien. W tym momencie zaczynają się pytania na które znajdą Państwo odpowiedź poniżej.

Duze-okna

Duże okna  – zalety

Rozmiar okna ma ogromny wpływ na wygląd i funkcjonalność naszego domu. Duże okno umożliwia swobodne wpadanie promieni słonecznych do naszego pomieszczenia. Jest to ogromną zaletą, szczególnie podczas miesięcy zimowych, kiedy w ciągu dnia często nie ma słońca, bądź jest go bardzo niewiele. 

Przez duże okno wpada znacznie więcej naturalnego światła, nawet jeśli dzień jest pochmurny. Podczas wiosennych miesięcy posiadanie dużego okna w salonie ma również wiele pozytywów. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego niż obserwowanie przyrody budzącej się do życia po długich miesiącach zimowej stagnacji. 

Ilość wpadającego przez duże okno światła, nie tylko wpływa na poziom jasności w naszych domowych przestrzeniach, ale również na temperaturę, jaka w nich panuje. Promienie słoneczne wpadające przez duże okno są w stanie dogrzać pomieszczenie, co jest szczególnie pożądane w zimowych miesiącach. 

Dodatkowym atutem może również okazać się płynne połączenie salonu z ogrodowym tarasem. Jest to niezwykle korzystne rozwiązanie w okresie wiosenno-letnim. Duże okna w salonie, które dodatkowo będą pełnić funkcję drzwi tarasowych, w momencie rozsunięcia automatycznie powiększa powierzchnię naszego salonu. 

Duże okna – wady

duże okna

Mimo licznych zalet jakie posiadają duże okna w salonie, takich jak duża przepuszczalność światła słonecznego, która powoduje podniesienie się temperatury i większą ilość światła w pomieszczeniu oraz powiększenie powierzchni salonu latem, duże okna nie są pozbawione wad. Minusem, który najszybciej nasuwa się na myśl jest mniejsze poczucie prywatności. 

Duże okna w salonie, o ile nie posiadają zasłon, umożliwiają zajrzenie do naszego domu każdemu przechodniowi. Fakt ten może okazać się szczególnie uciążliwy jesienią i zimą, kiedy przez dużą część dnia korzystamy ze sztucznego oświetlenia. Sprawia ono bowiem, że osoby znajdujące się na zewnątrz są w stanie zobaczyć wszystko co dzieje się w naszym domu jest.

Duże okno w salonie wpływa na podniesienie się temperatury – można to uznać za korzyść, jednak podczas upałów fakt ten może powodować znaczny dyskomfort. Rzecz ma się tak samo w przypadku zimy. Duże okna mogą okazać się strzałem w dziesiątkę podczas słonecznej zimy, jednak w sytuacji, w której podczas tej pory roku go brakuje mogą pojawić się problemy. 

Gdy duże okno nie jest odpowiednio uszczelnione, będzie przepuszczać zimno. W ten sposób osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego. Zamiast mieć wyższą temperaturę w pomieszczeniu – zmarzniemy. 

Jak zaaranżować duże okno?

Duże okna w salonie z są czymś, co z pewnością warto rozważyć. Mimo, że w tym przypadku wszystko nie jest czarno-białe, a wady mogą okazać się jednocześnie zaletami, należy zastosować rozwiązania, które zneutralizują negatywne aspekty posiadania dużych okien

Jeśli wysokie okna, są elementem wnętrza, który wydaje ci się szczególnie atrakcyjny, wykorzystaj rozwiązania, które sprawią, że duże okno nie będzie problemem. Dzięki nim twoje marzenie o obserwowaniu zachodów słońca z otwartego salonu bądź duża ilość światła słonecznego w pomieszczeniu może stać się rzeczywistością. 

Jeśli martwisz się, że duże okna w salonie mogą sprawić, że twoja prywatność zostanie naruszona zainwestuj w dobre zasłony. Dzięki nim nie tylko odgrodzisz się od wścibskich sąsiadów. Stylowe zasłony mogą być doskonałym dopełnieniem twojego salonu, a nawet stać się jego motywem przewodnim. 

Na rynku istnieje bowiem wiele krojów zasłon, które w połączeniu z materiałem o ciekawym wzorze mogą być wiodącym elementem w twoim salonie. Jeśli nie chcesz żeby duże okno wpływało negatywnie na temperaturę w twoim pomieszczeniu zadbaj o to aby zainwestować w stolarkę energooszczędną.

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy po to, aby CI pomóc.

7 lat doświadczenia
własne ekipy montażowe
własna flota pojazdów
biuro handlowe w Białymstoku
tysiące zadowolonych klientów
zaangażowanie

  POznaj

  Naszych partnerów

  Długofalowa współpraca pozwala nam zaoferować najlepsze warunki dla naszych klientów.

  prestige logo

  Masz jakieś wątpliwości?

  Skontaktuj się z naszym konsultantem.