Węgarek – co to jest?

Niegdyś węgarek był kluczowym elementem konstrukcji okna. Dziś, mimo iż jego występowanie nie jest aż tak powszechne, wciąż może okazać się jego przydatnym elementem składowym. Co ciekawe, pierwotne zastosowanie części, jaką  jest węgarek różni się od tego, występującego aktualnie. Jakie funkcje pełnił węgarek kiedyś, a jakie pełni teraz? Czy węgarek trzeba zaplanować jeszcze na etapie budowy domu, czy można zdecydować się na niego podczas wymiany okna Białystok?

Węgarek co to

Do czego służy węgarek?  

Węgarek, nazywany również węgarem jest elementem konstrukcyjnym, który pełni szczególne funkcje. Mimo iż, znacznie częściej występował w starym budownictwie, można go również spotkać w nowo powstałych budowlach. Niemniej jednak, we współcześnie powstających obiektach budowlanych węgarek ma nieco inne przeznaczenie, niż w tych powstających wiele dekad temu. 

W konstrukcjach murowanych węgarek powstaje poprzez wysunięcie cegieł formując swego rodzaju zakładkę po obu bokach oraz u góry okna. W starym budownictwie zastosowanie tej techniki pełniło funkcję ochronną. Dzięki temu, że ościeżnica okna była przytrzymywana przez węgarek, prawdopodobieństwo tego, że okno pod naciskiem wypadnie na zewnątrz było mniejsze. To zastosowanie węgarka nie tylko minimalizowało ewentualne straty finansowe właściciela budynku, ale również zapewniało bezpieczeństwo przechodniom. 

Postęp w sztuce budowlanej, rozwój materiałów oraz branży stolarki okiennej sprawiły, że aktualnie montowane węgarki spełniają inna fukcję. Niegdyś stanowiły element, na którym może oprzeć się ościeżnica okna. Dziś, oprócz wcześniej wspomnianej funkcji, węgarek pełni również inną rolę. Jest on, przede wszystkim, elementem chroniącym okno przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, takich jak ulewny deszcz czy rwący wiatr. Oprócz tego węgar pomaga w lepszym ociepleniu budynku, zmniejszając mostek termiczny. 

Węgarek – kiedy go zamontować

Podczas budowy sprawa nie wydaje się być skomplikowana – należy po prostu uwzględnić w projekcie obecność węgarka. W tym przypadku zostanie on wykonany na etapie tworzenia warstwy termoizolacyjnej budynku. Innym sposobem na wybudowanie węgarka jest wytworzenie go przy użyciu kształtki z pianki poliuretanowej lub styropianu. Mimo, iż występowanie węgarka jest ściśle powiązane z konstrukcją domu, istnieje możliwość, aby wykonać go na już istniejącym budynku. 

Wydawać by się mogło, że stworzenie węgarka w istniejącym obiekcie jest rzeczą trudną i nie wartą zachodu. Nic bardziej mylnego. Budowa węgarka na wykończonym domu nie powinna sprawiać większych problemów. Na początku należy starannie zaplanować, jaką powierzchnię będzie zajmować nasz węgarek. Jest to o tyle istotne, gdyż poprawnie wykonany projekt jest odpowiedzialny za znaczną część naszego konstrukcyjnego sukcesu. 

Montaż węgarka w istniejącym budynku

Stworzenie węgarka jest zależne między innymi od tego, z ilu warstw składa się ściana, w której zamontowane jest okno. Ściany trójwarstwowe wymagają najmniejszego nakładu pracy – wystarczy, że podczas wycinania otworu na okno pozostawimy niewielki margines po zewnętrznej stronie budynku. W przypadku ściany składającej się z dwóch warstw konieczne będzie doklejenie węgarka, np. z pasków styropianu. 

Zastosowanie węgarka nie jest rzeczą konieczną, warto jednak rozważyć tę opcję. Mimo, iż pierwotna rola węgarka nie jest w dzisiejszych czasach już tak znacząca, pełni on dodatkową funkcję termoizolacyjną. Dodatkowo, chroni nasze okna przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jeśli chcemy oszczędzić sobie dodatkowych modyfikacji dobrze jest, uwzględnić węgarek jeszcze na etapie projektowania budynku. Mimo wszystko, zamontowanie węgarka w istniejącym budynku nie jest niemożliwe. 

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy po to, aby CI pomóc.

7 lat doświadczenia
własne ekipy montażowe
własna flota pojazdów
biuro handlowe w Białymstoku
tysiące zadowolonych klientów
zaangażowanie

    POznaj

    Naszych partnerów

    Długofalowa współpraca pozwala nam zaoferować najlepsze warunki dla naszych klientów.

    prestige logo

    Masz jakieś wątpliwości?

    Skontaktuj się z naszym konsultantem.