Czy warto decydować się na szprosy w oknie?

Podczas budowy domu często jesteśmy stawiani przed dokonaniem wielu trudnych wyborów. Z racji tego, że jest to inwestycja na lata, decyzje które podejmujemy są niezwykle istotne. Wybór dachu, schodów czy elewacji jest niezwykle ważny. Również podczas wybierania okien musimy zdecydować, między innymi, z jakiego materiału będą one zrobione. W naszym artykule poruszymy temat szprosów w oknie oraz tego, czy warto się na nie decydować. 

Szprosy

Szprosy – co to takiego? 

Okna Białystok występujące na rynku są dostępne w wielu ciekawych modelach. Jednymi z nich są okna ze szprosami. Są one dodatkowymi elementami konstrukcyjnymi. Jako fragment ramy nie stanowią realnej podziałki szyby – są wierzchnim elementem, który pełni jedynie funkcję dekoracyjną. Szprosy sprawiają, że nasze okna wyglądają, jakby były zbudowane z kilku mniejszych elementów. 

Podjęcie decyzji na temat tego, jak finalnie ma wyglądać nasz dom nie należy do najłatwiejszych zadań. Podczas tego procesu należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Jeżeli zdecydujemy się na zamontowanie okien ze szprosami powinniśmy pamiętać, że niektórych z nich nie będziemy mogli usunąć bez wymieniania okien. 

Okna ze szprosami – rodzaje

Szpros jest potocznym określeniem na szczeblinę, która od wieków stosowana była jako element dzielący szybę w oknie. Poniżej przedstawiamy zestawienie różnych rodzajów szprosów, które można zastosować w oknach.

Szprosy międzyszybowe

Te elementy, jak sama nazwa wskazuje, są montowane pomiędzy taflami, z których skonstruowane jest okno. Zazwyczaj są wykonane z różnych rodzajów tworzyw sztucznych lub aluminium. Jako, że szprosy te stanowią element pakietu szybowego, nie ma możliwości usunięcia ich ze struktury okna. 

Zdecydowanym plusem stosowania szprosów międzyszybowych jest fakt, że dzielą szybę od wewnątrz. Tworzy ona gładką taflę, która jest łatwa w czyszczeniu. Z racji tego, że szprosy te nie są zewnętrznym elementem ramy okiennej, brud nie ma możliwości gromadzenia się w różnego rodzaju zakamarkach.

Szprosy konstrukcyjne 

Zgodnie z tym, co sugeruje nazwa, szprosy te są integralną częścią konstrukcji naszego okna. Ten rodzaj szczeblin zwykle jest montowany w drewnianych oknach. Są one często spotykanym elementem zabytkowych budynków, gdyż aktualnie odchodzi się już od tej metody instalowania szprosów. 

Jednym z powodów, dla których szprosy konstrukcyjne nie są już tak popularną formą przedzielenia szyby jest wyższy współczynnik przenikania ciepła. Szprosy konstrukcyjne stabilizują okno, jednak sprawiają również, że na obrzeżach szyb powstają znacznie większe mostki termiczne. Innymi słowy, są to miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła. 

Szpros wiedeński 

Jest to rodzaj szprosów, który jest szczególnie chętnie wybierany przez miłośników tradycyjnych wnętrz inspirowanych stylem rustykalnym. Dzięki swojemu niepowtarzalnemu wyglądowi szpros wiedeński będzie również doskonałym dopełnieniem kolonialnego wystroju.

Są doskonałą alternatywą dla szprosów konstrukcyjnych. Jako, że szprosy wiedeńskie nie ingerują w konstrukcję okna, nie przepuszczają tyle ciepła. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć nadmiernych strat energetycznych, co może okazać się szczególnie korzystne podczas srogiej zimy. 

Szprosy naklejane lub nakładane 

Rozwiązaniem, które jest w zupełności pozbawione ingerencji w konstrukcję okna są szprosy nakładane. Są one doskonałym rozwiązaniem dla osób, które odpowiednio wcześniej nie zdecydowały się na zamontowanie okien posiadających ten element dekoracyjny. Szprosy nakładane występują w postaci dodatkowej ramki otwierającej się jak okno. 

Obecnie producenci oferują wiele rodzajów szprosów naklejanych, które w estetyczny sposób ozdobią nasze okna. Zarówno szprosy nakładane, jak i naklejane są bardzo proste w demontażu. Jest to ich ogromną zaletą, ponieważ w każdym momencie możemy zdecydować się na ich usunięcie. 

Szprosy do okien – czy warto ?

To, czy warto zdecydować się na okna ze szprosami zależy tak naprawdę od naszych indywidualnych preferencji. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do tej decyzji lub wiemy, że za jakiś czas będziemy chcieli zmienić styl naszego domu warto zainteresować się tymczasowymi rozwiązaniami jakimi są szprosy nakładane lub naklejane.

Szprosy w większości przypadków są rozwiązaniem na stałe. Dodatkowym minusem może być większa przepuszczalność ciepła. Jeżeli zdecydujemy się na zamontowanie okien posiadających szprosy międzyszybowe musimy pogodzić się również z trudniejszym i bardziej czasochłonnym myciem okien. 

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy po to, aby CI pomóc.

7 lat doświadczenia
własne ekipy montażowe
własna flota pojazdów
biuro handlowe w Białymstoku
tysiące zadowolonych klientów
zaangażowanie

  POznaj

  Naszych partnerów

  Długofalowa współpraca pozwala nam zaoferować najlepsze warunki dla naszych klientów.

  prestige logo

  Masz jakieś wątpliwości?

  Skontaktuj się z naszym konsultantem.