Okna drewniane, czyli powrót do natury w domu

W dziedzinie stolarki okiennej na przestrzeni lat zmieniły się już niemal wszystkie wytyczne związane z procesem produkcji oraz montażem. Nowoczesne parki maszynowe, zaawansowany sprzęt i akcesoria sprawiają, że branża budowlana oferuje najlepsze rozwiązania dotyczące okien i drzwi. Znacznie lepsza jest także jakość tworzyw i surowców na profile okien, w tym także jakość drewna.

Estetyka i funkcjonalność idealnych okien drewnianych

Niezbędnym czynnikiem mającym wpływ na klasę i jakość okien drewnianych są właściwości samego drewna, które zależą od całego procesu pozyskiwania tego surowca. Istotna jest między innymi wycinka drzew w odpowiedniej fazie wzrostu, właściwa obróbka drewna, jak i prawidłowy proces suszenia.

Etapy te wymagają szczególnej uwagi, aby powstałe okna Białystok miały jak najwięcej walorów.

Dobry producent

Wybierając stolarkę od sprawdzonych producentów okien drewnianych, można mieć pewność, że została ona stworzona z poszanowaniem szlachetności drewna oraz zachowaniem najwyższych standardów.

Dzięki temu o oknach drewnianych można śmiało powiedzieć, że są:

 • ekologiczne – drewno jest surowcem odnawialnym i całkowicie biodegradowalnym, nie szkodzi zatem środowisku;
 • prozdrowotne – stolarka drewniana zapewnia optymalny mikroklimat w pomieszczeniach, pomaga regulować wilgotność;
 • energooszczędne – prawidłowo stworzone profile okienne ze szczelnymi okuciami oraz zaawansowanym zespołem szyb tworzą dobrą zaporę dla przenikającego na zewnątrz ciepła;
 • funkcjonalne – okna do sypialni, salonu oraz pozostałych pomieszczeń mogą być przesuwne, uchylne oraz posiadać inne dodatkowe opcje;
 • estetyczne – piękno drewna doceniane od pokoleń zyskało jeszcze za sprawą odpowiedniej obróbki, ciekawej formy oraz eleganckich okuć;
 • długowieczne – lite drewno optymalnie wysuszone, prawidłowo klejone oraz zabezpieczone warstwami ochronnymi jest odporne na wypaczenia.

Formalnym potwierdzeniem właściwości wybranych przez Państwa okien drewnianych powinny być uznawane w branży certyfikaty oraz spełnianie krajowych norm budowlanych. Powszechne są także normy wewnętrzne danej firmy znane na przykład jako deklaracja właściwości użytkowych.

Warto zapoznać się z tymi informacjami przed podjęciem decyzji o zakupie.

Między drewnem polskim a egzotycznym

Właściwości drewna, a także możliwości płynące z jego obróbki wpływają na wybór określonych gatunków odpowiednich do produkcji okien drewnianych. Całe lasy, sadzone do późniejszej wycinki na stolarkę okienną, są odpowiednio przygotowywane i pielęgnowane dla uzyskania najwyższej jakości surowca.

Odnawianie tych zasobów również nie jest działaniem przypadkowym.

W praktyce mamy więc do czynienia z dużym wyborem drewna, z którego może być wykonana Państwa stolarka otworowa.

Materiał?

Popularnymi gatunkami spotykanymi u rodzimych producentów są:

 • sosna – łatwe w obróbce, sprężyste drewno, jednocześnie bardzo trwałe; wykazuje dużą odporność w kontakcie z żywicą i wilgocią, dobrze przyjmuje farby, lakiery oraz impregnaty;
 • świerk – należy wybierać świerk górski, ponieważ odmiana nizinna jest nieodporna na korozję biologiczną i wilgoć. Drewno świerku ma tendencję do pękania, minimalizowaną poprzez nałożenie wysokiej klasy farby na gotowy profil;
 • modrzew – najbardziej trwałe spośród drzew iglastych, odporne na wilgoć oraz wszelkie odkształcenia. Wyższa cena tego gatunku zostanie zrekompensowana wyższymi właściwościami użytkowymi;
 • dąb – bardzo twarde drewno dębowe pozyskuje się z części pnia zwanej twardzielą. Surowiec odporny jest na ścieranie, szkodliwe warunki pogodowe oraz działanie owadów, a odpowiednio zabezpieczony i zaimpregnowany będzie służył przez lata;
 • meranti – drewno porównywane z mahoniowym, ale o nieco słabszych parametrach; uprawiane jest w Malezji i na Filipinach, drewno ma ciemny kolor dodający elegancji klasycznym profilom okiennym.

Warto zainwestować w wysokiej klasy drewno jako surowiec na profile okienne, ponieważ pozwoli ono korzystać ze wszystkich atutów okien drewnianych i komfortu, jaki daje naturalna stolarka okienna – od funkcjonalności i walorów estetycznych po samopoczucie domowników.

Mogą więc zostać spełnione wszystkie Państwa oczekiwania.

Moc możliwości w nowoczesnych oknach drewnianych

Współczesne okna to poza systemem szyb oraz profilem również dodatkowe rozwiązania na miarę czasów. Do wyboru mają Państwo między innymi okucia antywłamaniowe zabezpieczające okna przed wyważeniem oraz innymi próbami wtargnięcia.

Dla większej funkcjonalności montowane są także przciwwilgociowe nawiewniki regulujące cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.

Wysokie walory estetyczne

Walory estetyczne można podnieść, wybierając okna ze szprosami, czyli podłużnymi i poprzecznymi listewkami oraz belkami ozdobnymi montowanymi na szybie, lub okna z ciekawym ornamentem czy barwieniem stosowanym między innymi w większych zespołach szyb lub pomieszczeniach, które chcecie Państwo chronić bez użycia rolet od spojrzeń osób postronnych.

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy po to, aby CI pomóc.

7 lat doświadczenia
własne ekipy montażowe
własna flota pojazdów
biuro handlowe w Białymstoku
tysiące zadowolonych klientów
zaangażowanie

  POznaj

  Naszych partnerów

  Długofalowa współpraca pozwala nam zaoferować najlepsze warunki dla naszych klientów.

  prestige logo

  Masz jakieś wątpliwości?

  Skontaktuj się z naszym konsultantem.