Okna dwu czy trzyszybowe? Jaki model wybrać do domu?

Podczas wykańczania domu mieszkalnego inwestora czeka wiele decyzji. Jedną z nich jest ta dotycząca rodzaju okien zamontowanych w budynku. Podjęcie właściwej decyzji może mieć wpływ na przyszłe koszty eksploatacji obiektu. Jakie okna do domu: dwu czy trzyszybowe? Przyjrzyjmy się każdemu z nich.

Okna dwu czy trzyszybowe – różnice

Zacznijmy od wyjaśnienia różnic pomiędzy poszczególnymi typami okien. Obecnie okna wykonuje się w technice komorowej, czyli poprzez stworzenie zamkniętej szczelnej komory z dwóch szyb połączonych aluminiową ramką. Wewnątrz konstrukcji jest kilkanaście milimetrów wolnej przestrzeni, która wypełniona jest gazem szlachetnym, najczęściej argonem. Dzięki temu poprawiają się właściwości izolacyjne całej konstrukcji.

Okna dwuszybowe to takie, w których powierzchnię przeszklenia zajmują dwie równolegle do siebie ułożone szyby. Z kolei w oknach trzyszybowych jest jedna dodatkowa, dzięki czemu poprawia się trwałości i zmniejsza współczynnik przenikania ciepła. Dlatego takie przeszklenie tworzy lepszą izolację i zaleca się je do obiektów energooszczędnych bądź domów pasywnych.

Okna dwuszybowe i okna trzyszybowe – współczynnik przenikania ciepła

Skoro poruszyliśmy temat współczynnika przenikania ciepła, warto rozwinąć to zagadnienie. Ten parametr określa, jaką izolację zapewnia dana przegroda i wskazuje na jej sprawność w zabezpieczaniu przed przenikaniem temperatury. Parametr określany jest symbolem U i wyrażony w jednostce W/(m2K). Obecne normy obowiązujące od początku 2021 roku wskazują, że ten parametr dla okien nie powinien być wyższy, niż 0,9 W/(m2K). Jak to się ma do wyboru okien dwu czy trzyszybowych? Od kilku lat, kiedy było wiadomo, że zaostrzenie przepisów wejdzie w życie, producenci poprawili konstrukcje okien.

Dlatego obecnie na rynku w zasadzie nie ma okien do domów, których współczynnik U nie spełniałby norm. Solidne okna dwuszybowe mogą mieć parametry nawet nieco niższe, co poprawia izolację obiektu. Jak to wygląda w przypadku okien trzyszybowych? Współczynnik przenikania ciepła w ich przypadku jest jeszcze niższy i często spada poniżej 0,5 W/(m2K). Dzięki temu przeszklenia tworzą doskonałą izolację i zimą zatrzymują znacznie więcej ciepłego powietrza niż okna dwuszybowe. To bezpośrednio wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Jakie okna do domu: dwu czy trzyszybowe?

Decyzja o tym, czy wybrać okna dwu, czy trzyszybowe to wypadkowa wielu czynników. Najważniejsza jest odpowiedź na pytanie, czy inwestor chce zapłacić więcej podczas budowy domu, a może woli ponosić koszty już w czasie jego eksploatacji. Nie da się ukryć, że konstrukcje z trzema szybami pochłaniają więcej materiału i są bardziej skomplikowane technologicznie. W związku z tym ich cena jest wyraźnie wyższa od okien dwuszybowych.

Okna trzyszybowe wady mają jeszcze inne. Przede wszystkim niski współczynnik przenikania ciepła działa także w warunkach, które uznajemy za korzystne. Wnętrze pomieszczenia nagrzewa się bardzo powoli ciepłem słonecznym. Do pomieszczenia wpada też nieco mniej światła, ponieważ każda z szyb w niewielkim stopniu zaciemnia promienie słoneczne. Dlatego decyzja o tym, czy okna dwuszybowe, czy trzyszybowe zamontować w domu wcale nie jest łatwa.

Rozwiązaniem problemu może być zastosowanie różnego typu okien w pomieszczeniach o innym charakterze. Droższe okna trzyszybowe o lepszej izolacji sprawdzą się w pomieszczeniach, które muszą utrzymywać ciepło i są zawsze dobrze nagrzane. Sypialnia, salon i pokoje dzieci powinny mieć takie przeszklenia. Z kolei okna dwuszybowe można umieścić w kotłowni albo garażu.

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy po to, aby CI pomóc.

7 lat doświadczenia
własne ekipy montażowe
własna flota pojazdów
biuro handlowe w Białymstoku
tysiące zadowolonych klientów
zaangażowanie

    POznaj

    Naszych partnerów

    Długofalowa współpraca pozwala nam zaoferować najlepsze warunki dla naszych klientów.

    prestige logo

    Masz jakieś wątpliwości?

    Skontaktuj się z naszym konsultantem.