Parujące okna w domu – co zrobić, aby nie parowały?

Zaparowane szyby to częsta sytuacja, która pojawia się zazwyczaj jesienią oraz zimą, zwłaszcza po dość zimnej nocy. W większości przypadków nie sprawiają one większych problemów, choć mogą ograniczyć widoczność.

Z różnych względów staje się to kłopotliwe. Jak uniknąć częstego czyszczenia okien z wody? I co zrobić, żeby okna nie parowały? Dowiedzą się o tym Państwo z niniejszego wpisu. Z przyjemnością przybliżymy naturę problemu oraz kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się go z własnego domu.

Przyczyny skraplania się wody na oknach

Powody pojawienia się wody po wewnętrznej stronie okien są bardzo różne. Zrozumienie, co jest źródłem parowania, pozwala znaleźć najskuteczniejsze rozwiązania. Należy bowiem zwrócić uwagę na to, że okna mogą „pocić się” zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Odpowiadają za to zupełnie inne procesy. A więc dlaczego okna parują od wewnątrz? Na to wpływ mają aż dwa czynniki: wilgotność panująca w pomieszczeniu oraz duża różnica pomiędzy wewnętrzną oraz zewnętrzną temperaturą.

Ochłodzona tafla szyby przy kontakcie z ciepłym i wilgotnym (na poziomie 40-60%) powietrzem w środku mieszkania powoduje szybkie skraplanie. Oprócz tego parujące okna Białystok w domu pojawiają się w wyniku intensywnego przygotowywania posiłków czy suszenia wypranych ubrań. Zupełnie inną sytuacją jest parowanie szyb od zewnątrz. Można ją przyrównać do powstawania rosy. Zjawisko występuje zazwyczaj o poranku i nie ma żadnego wpływu na komfort korzystania z okien czy zwiększanie wilgotności wnętrza.

Gorszym problemem jest pojawienie się wody w środku okien. Niestety, ale w takiej sytuacji trzeba zastanowić się nad wymianą okna lub szyby, ponieważ może to oznaczać nieszczelność, a nawet utratę izolacji termicznej. Tutaj nie pomogą żadne domowe sposoby.

Jak uniknąć parujących szyb w domu?

Pierwszym i najprostszym sposobem jest wietrzenie pomieszczeń, aby utrzymać w mieszkaniu wilgotność na właściwym poziomie. Oczywiście jest to dość kłopotliwe zimą. Dlatego warto zainwestować w okna z funkcją mikrowentylacji. Umożliwia ona zmniejszenie docisku poprzez ustawienie klamki we właściwej pozycji. Dzięki temu następuje wymiana powietrza, ale bez znaczących strat ciepła. Przy okazji nie można zapominać o włączaniu okapu podczas gotowania czy suszeniu ubrań przy otwartych oknach.

Kolejny sposób na parujące szyby w domu to… pianka do golenia lub mieszanina gliceryny z alkoholem. Wydaje się nieprawdopodobne? A jednak trudno odmówić tym środkom skuteczności. Wystarczy rozprowadzić je po szybach, aby ograniczyć osadzanie się pary. Niestety pianka do golenia może być trudna w aplikacji, a także wymaga poświęcenia czasu na usunięcie jej nadmiaru z okna. Niemniej to jeden z popularnych sposobów na parujące szyby w domu. Ostatnią metodą o potwierdzonej skuteczności jest stosowanie osuszaczy powietrza. To jednak najdroższe rozwiązanie, bowiem urządzenia o odpowiedniej wydajności kosztują przynajmniej kilkaset złotych, a największe marki żądają nawet grubo ponad 1000 zł.

Do tego dochodzi jeszcze koszt eksploatacji Powyższe sposoby powinny w zupełności rozwiązać wszystkie problemy związane z parującymi oknami. Czasem najprostsze metody są najlepsze. Przy okazji warto zaznaczyć, że skraplanie wody jest zjawiskiem naturalnym, które ma swoje źródła w codziennie występujących procesach. I jeśli woda nie pojawia się pomiędzy szybami, nie ma się czym szczególnie przejmować. Wystarczy jedynie zastosować jedno z wymienionych w naszym artykule rozwiązań.

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy po to, aby CI pomóc.

7 lat doświadczenia
własne ekipy montażowe
własna flota pojazdów
biuro handlowe w Białymstoku
tysiące zadowolonych klientów
zaangażowanie

    POznaj

    Naszych partnerów

    Długofalowa współpraca pozwala nam zaoferować najlepsze warunki dla naszych klientów.

    prestige logo

    Masz jakieś wątpliwości?

    Skontaktuj się z naszym konsultantem.