Wentylacja drzwi łazienkowych

Charakterystyczną cechą drzwi łazienkowych jest nie tylko wkładka zamykana od wewnątrz, ale także otwory wentylacyjne. W drzwiach pełnią funkcję zabezpieczenia przed nagromadzeniem się wewnątrz pary wodnej. Są koniecznością, a ich rozmiary regulują przepisy prawa budowlanego. Na rynku dostępne są drzwi, w których sposób montażu wentylacji rozwiązano na kilka sposobów. Jak wybrać odpowiednią?

Dlaczego wentylacja drzwi łazienkowych jest ważna?

Zanim przejdziemy do próby odpowiedzi na pytanie, które otwory wentylacyjne w drzwiach są najlepsze, warto powiedzieć sobie, po co są montowane. Najważniejszym zadaniem takich otworów jest odprowadzenie nadmiaru wilgoci, jaka zbiera się wewnątrz. Podczas kąpieli lub przy szybkim prysznicu korzystamy z wody o temperaturze ponad 20 stopni.

Taka woda ma skłonność do intensywnego parowania, co podnosi poziom wilgotności powietrza. Woda skrapla się na ścianach, lustrach czy meblach, co nie jest korzystne dla ich funkcjonowania. Ponadto oddychanie może stać się trudniejsze i przy wysokiej temperaturze może dojść do zasłabnięcia. Dlatego wentylacja drzwi łazienkowych jest koniecznością.

Podcięcie wentylacyjne w drzwiach łazienkowych – przepisy

Prawo budowlane poświęca sporo uwagi drzwiom łazienkowym. Przepisy dokładnie definiują wysokość i szerokość skrzydła, które mają mieć kolejno 2 metry oraz 80 centymetrów. W łazienkach wyposażonych w piecyki gazowe konieczne są również otwory wentylacyjne w drzwiach, których powierzchnia nie może być mniejsza, niż 0,022 m2. Jednak żaden z przepisów nie wskazuje, jaki charakter ma mieć wspomniany otwór lub otwory. Dlatego na tym polu mamy sporą dowolność. Poniżej wymieniamy wszystkie najpopularniejsze rozwiązania wraz z krótką charakterystyką.

Kratka do drzwi łazienkowych – klasyczne rozwiązanie

Najstarszym typem wentylacji jest kratka do drzwi łazienkowych. Powszechnie kojarzona jest z budownictwem z wielkiej płyty, ponieważ w takich budynkach standardowo wstawiane były drzwi łazienkowe z kratkami. Takie konstrukcje są montowane wewnątrz skrzydła najczęściej w jego dolnej części. Obecnie wkładki z tworzywa sztucznego nie są cenione przez inwestorów z uwagi na nieestetyczny wygląd. Problemem jest także kurz, który osadza się na powierzchni poprzecznych elementów wewnątrz kratki.

Okrągłe tuleje wentylacyjne do drzwi

Tuleje wentylacyjne to jedno z najpopularniejszych obecnie rozwiązań, które z uwagi na nieco większą estetykę wyparło tradycyjne kratki drzwi łazienkowych. Przepisy dopuszczają je w sytuacjach, kiedy suma średnic otworów jest zgodna z dopuszczalnymi normami. Tuleje wentylacyjne do drzwi to przelotowe otwory najczęściej bez zasłony, które lokowane są w dolnej części skrzydła.

Rozmieszczone na dużej szerokości nie rzucają się mocno w oczy, a często są niemal niewidoczne w aranżacji. Można spotkać także drzwi, w których tuleje wykonywane są w dwóch rzędach. Dzięki temu powierzchnia otworów jest większa, a stają się praktycznie niewidoczne. Chętnie wybierane są szczególnie przy drzwiach o jednolitym wzorze.

Podcięcie wentylacyjne – nowoczesny minimalizm

Obecnie coraz większą popularnością cieszy się podcięcie wentylacyjne w drzwiach łazienkowych. Jest to wyfrezowana szczelina w dolnej części drzwi, która może zajmować całą szerokość skrzydła lub jedynie jego część. Odpowiednio wykonane podcięcie wentylacyjne jest niemal niewidoczne i przypomina szczelinę pod nieco niedopasowanymi drzwiami. Brak dodatkowych akcesoriów i otworów sprawiają, że są chętnie wykorzystywane w nowoczesnych aranżacjach. Jednak wybór odpowiedniej wentylacji zależy głównie od wizji inwestora i jego upodobania.

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy po to, aby CI pomóc.

9 lat doświadczenia
własne ekipy montażowe
własna flota pojazdów
biuro handlowe w Białymstoku
tysiące zadowolonych klientów
zaangażowanie

    POznaj

    Naszych partnerów

    Długofalowa współpraca pozwala nam zaoferować najlepsze warunki dla naszych klientów.

    prestige logo

    Masz jakieś wątpliwości?

    Skontaktuj się z naszym konsultantem.