Elementy zabezpieczania drewnianych okien zimą

Okres zimowy sprawia, że drzwi i okna są czyszczone znacznie rzadziej lub wręcz czekają kilka miesięcy na pierwsze gruntowne porządki. Ze względu na mróz oraz opady śniegu wzrasta jednak ryzyko odbarwień, odkształceń skrzydeł okiennych i drzwiowych, dlatego zabezpieczenie ich będzie dobrze pożytecznie spędzonym czasem zanim przyjdzie zima, a z nią wszystkie niedogodności.

Czyste okna drewniane, szyby na błysk

Drewno będzie piękne i funkcjonalne, jeśli zadbacie Państwo o nie prawidłowo. Gładkie powierzchnie bez przetarć i uszczerbków wyczyścić można, nie korzystając ze specjalistycznych preparatów. Wystarczy zetrzeć kurz delikatną ściereczką, a następnie umyć ościeżnice z użyciem zwykłego płynu do naczyń.

Profesjonalnym mleczkiem należy zabezpieczyć czyszczoną ramę.

Nieco więcej czasu trzeba przeznaczyć na przygotowanie do zimy ościeżnic z uszkodzeniami na powierzchni, wykonując kolejne kroki:

  • oczyszczenie z kurzu – drewno należy czyścić wilgotną ścierką lub gąbką, ponieważ metoda „na sucho” sprawia, że cząsteczki kurzu niepotrzebnie szorują powierzchnię;
  • osuszanie – po umyciu ościeżnic należy wytrzeć je z nadmiaru wilgoci, aby nie dopuścić do powstania odkształceń w trakcie samoczynnego schnięcia;
  • usuwanie uszkodzeń:
    • zadrapania i otarcia czyścimy papierem ściernym,
    • powierzchnię odkurzamy i przecieramy wilgotną szmatką, czekamy do wyschnięcia,
    • malujemy odpowiednią farbą lub lakierem;
    • mycie szyb – płyny do szyb często produkowane są na bazie amoniaku, dlatego nie nadają się do ościeżnic; szyby należy wyczyścić dokładnie i w razie potrzeby dodatkowo osuszyć;
    • zabezpieczenie ościeżnic drewnianych – można użyć specjalistycznych preparatów:
    • powłoka stała – lakiery, lakierobejce na bazie żywic;
    • mleczka do drewna o specjalistycznych właściwościach ochronnych.

Prace renowacyjne należy przeprowadzić na tyle wcześnie, aby zdążyć z usunięciem dotychczasowych warstw nawierzchniowych ościeżnic, jeśli w trakcie planowania działań okaże się, że wymagają takich właśnie działań.

Ciepło w domu, czyli uszczelki mają być szczelne

Uszczelki na styku ościeżnic i skrzydeł okiennych to elementy tak dobrze wkomponowane w całość, że zwracają uwagę dopiero wtedy, gdy przez okna zaczyna wiać i trudno jest mówić o właściwym funkcjonowaniu domowej stolarki okiennej.

Zabezpieczyć przed zimą należy uszczelki bez jakichkolwiek pęknięć lub przetarć, natomiast te uszkodzone bezwzględnie trzeba wymienić.

Doposażenie

Nowoczesne uszczelki w oknach często produkowane są na bazie specjalistycznego kauczuku o właściwościach mrozoodpornych, natomiast równie dobrze przygotowane do zimy będą te standardowe, jeśli jeszcze przed sezonem zaaplikujecie Państwo na nie:

  • glicerynę – najprostszy i ogólnodostępny preparat,
  • olej do maszyn – zazwyczaj na bazie wazeliny, bez zawartości żywic i kwasów,
  • specjalistyczny preparat – jeden środek do oczyszczenia, zabezpieczenia na zimę i zapobiegania starzeniu się uszczelek.

Do metod „na ostatnią chwilę” zaliczyć można talk, który przeciwdziała sklejaniu się oraz przymarzaniu uszczelek, więc także stanowi odpowiednie zabezpieczenie ich funkcjonalności. Talkiem należy przetrzeć uszczelki po ich oczyszczeniu i wysuszeniu.

I jeszcze okucia okien drewnianych

Okucia w stolarce okiennej wpływają na docisk ram do ościeżnicy. Pod pojęciem okuć kryją się między innymi zawiasy, a także zamki i zasuwnice oraz pozostałe elementy służące do łączenia i zabezpieczania okien z pozostałymi częściami stolarki okiennej.

Warunkują one szczelność okien drewnianych istotną zwłaszcza w sezonie grzewczym.

W przypadku sprawnych okuć konserwacji można dokonać samodzielnie. Najpierw należy dokręcić wszelkie luźne wkręty, a następnie użyć na zabezpieczane powierzchnie preparat taki jak do uszczelek lub środek specjalnego przeznaczenia – na przykład profesjonalny olej w aerozolu do okuć w stolarce okiennej i drzwiowej.

Okna drewniane sprawne i funkcjonalne o każdej porze roku

Prace konserwacyjne trzeba wykonać przed sezonem i przygotować się na ewentualne niespodzianki, czyli uszkodzenia, do których będzie należało wezwać fachowca. W przypadku gładkich ościeżnic i uszczelek oraz sprawnych okuć wystarczy skompletować odpowiedni sprzęt i preparaty aby samodzielnie zadbać o drewniane okna w domu lub mieszkaniu.

Więcej informacji i cała oferta w zakładce Okna – kliknij w rysunek poniżej i przejdź dalej. okno PVC

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy po to, aby CI pomóc.

7 lat doświadczenia
własne ekipy montażowe
własna flota pojazdów
biuro handlowe w Białymstoku
tysiące zadowolonych klientów
zaangażowanie

    POznaj

    Naszych partnerów

    Długofalowa współpraca pozwala nam zaoferować najlepsze warunki dla naszych klientów.

    prestige logo

    Masz jakieś wątpliwości?

    Skontaktuj się z naszym konsultantem.