Przed zakupem drzwi do domu lub mieszkania warto poznać słownictwo związane z ich indywidualnymi cechami. Fachowy sprzedawca udzieli odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania, natomiast znając podstawowe zagadnienia można samodzielnie rozpocząć poszukiwania w Internecie i zapoznać się wstępnie z ofertami producentów.
Drzwi prawe czy drzwi lewe – odwieczny dylemat
Jak rozpoznać, kiedy wybrane drzwi są lewe, a kiedy prawe? Nazewnictwo dotyczy zarówno skrzydeł drzwiowych wewnętrznych, jak i zewnętrznych, co stanowi duże uproszczenie. Należy stanąć przed dowolnymi drzwiami tak, aby otwierając, pociągnąć je do siebie – jest to pierwszy punkt odniesienia.
Z tej perspektywy oceniamy, że drzwi lewe mają zawiasy zamocowane po lewej stronie, a klamka znajduje się po stronie prawej, natomiast drzwi prawe mają zawiasy zamocowane po prawej stronie, klamka znajduje się po stronie lewej.
Jest to brane pod uwagę przy wstawianiu drzwi domowych ze względu na:
- zamieszczenie wyłączników – wyłączniki światła powinny znajdować się od strony klamki, aby podczas otwierania łatwiejsze było jednoczesne włączenie światła w pomieszczeniu;
- poruszanie się w mieszkaniu – jeśli najczęściej podchodzicie Państwo do drzwi z prawej strony, powinny one być lewe (czyli zawiasy po lewej, a klamka po prawej stronie);
- preferencje domowników – standardowo montuje się drzwi lewe, wygodniejsze dla osób praworęcznych; osoby leworęczne łatwiej otworzą drzwi prawe;
- indywidualne elementy wnętrza – na przykład skrzydła drzwiowe zamontowane przy schodach mają zapewnić stabilną postawę podczas ich otwierania.
Na etapie planowania stolarki drzwiowej należy tak opracować plan wnętrz, aby otwierane skrzydła nie zachodziły na siebie i nie zderzały się podczas otwierania.
Przylgowe i bezprzylgowe, czyli nowoczesność kontra tradycja
Obraz skrzydła drzwiowego zamocowanego w ościeżnicy jeszcze długo będzie kojarzony przede wszystkim z dwiema płaszczyznami, co oznacza, że płaszczyzna drzwi wyraźnie odcina się od krawędzi ościeżnic. Tak prezentują się modele przylgowe z charakterystycznymi pionowymi wycięciami na krawędziach. Krawędzie te zwiększają powierzchnię przylegania do ościeżnicy.
Nowym pomysłem na aranżację, dobrze przyjętym również na polskim rynku, są modele bezprzylgowe. Skrzydło drzwiowe i ościeżnica tworzą jednolitą płaszczyznę, zawiasy są niewidoczne, a całość funkcjonuje tak sprawnie, jak w standardowych typach. Popularny jest także taki montaż, dzięki któremu skrzydło, ościeżnica i ściana stanowią równą powierzchnię.
Drzwi otwierane do środka albo na zewnątrz
Wybierając skrzydła drzwiowe lewe, prawe, przylgowe lub bezprzylgowe punktem odniesienia nie jest to, czy otwierają się one na zewnątrz, czy do wnętrza pomieszczenia. Ma to natomiast znaczenie dla skomunikowania i wygodnego życia w domu lub mieszkaniu. Drzwi otwierane na zewnątrz nie zabierają dodatkowej powierzchni w niewielkim pokoju czy kuchni.
W przypadku wejścia do łazienki ważne są także względy bezpieczeństwa – osoba, która tam zasłabła może znajdować się na podłodze blisko drzwi i ich wepchnięcie stanowi dodatkowe ryzyko obrażeń, dlatego tutaj także normą jest montowanie modeli otwieranych na zewnątrz.
Ościeże i ościeżnica – klasyczne mylenie pojęć
Do podania wymiarów ościeży i ościeżnic w domu brany jest pomiar z różnych elementów. W słownictwie technicznym stolarki otworowej nie używa się już pojęć takich jak „futryna”. Należy też wiedzieć, że:
- ościeże to wewnętrzna powierzchnia otworu okiennego lub drzwiowego; na dane ościeże składają się powierzchnie boczne i powierzchnia górna. Całość stanowi wnękę w murze, do której mocowana jest ościeżnica;
- ościeżnica to nieruchoma rama osadzona w otworze okiennym lub drzwiowym; do ościeżnicy montowane są skrzydła okienne lub drzwiowe na zawiasach, często z listwami maskującymi, czyli nakładkami o charakterze dekoracyjnym.
Ościeżnice dostępne są jako dopełnienie poszczególnych modeli drzwi i okien lub jako element do indywidualnego wyboru. Odpowiednio dobrane ościeżnice będą uzupełnieniem okien i skrzydeł drzwiowych w Państwa domu pod względem bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania.
Zobacz również naszą zakładkę ;