Nowe okno to kosztowny wydatek. Dlatego zależy nam na tym, aby stało się inwestycją na lata. Wiele w tej kwestii zależy od ich montażu. Obojętnie, czy zdecydujemy się wykonać go samodzielnie, czy zlecimy to fachowcom – warto wiedzieć, jakie błędy mogą się przytrafić.
Nieprawidłowe ustawienie okna
To najpowszechniejszy błąd montażu okna – zarówno w nowych obiektach, jak i podczas wymiany używanych. Jeśli okno zostanie niewłaściwie ustawione w grubości ściany, to naraża to całe jego otoczenie na wychłodzenie.
Zaczynają występować problemy z:
- mostkami termicznymi – tworzą się one na zewnątrz okna, zbiera się w nich woda i chłodne podmuchy;
- ościeżami – stają się wilgotne, co sprzyja powstawaniu na nich pleśni.
Pozostałe trudności, do których prowadzi ten nieprawidłowy sposób uszczelniania styków okna z murem to: obniżenie temperatury w pomieszczeniach, zbieranie się wody na ramach, szybach i ościeżnicach.
Za wąska rama okna przy ścianach z węgarkiem
Przy ścianach z węgarkiem, który stanowi oparcie dla ościeżnicy i uszczelnia jej połączenie z murem, szerokie ramy są wskazane. W razie potrzeby zalecany jest zakup poszerzających je elementów, co ma nie tylko znaczenie estetyczne.
W tej sytuacji ramy, które są za wąskie wpływają na:
- brak odporności na czynniki atmosferyczne – bardzo szerokie węgarki mogą powodować przysłonięcie światła szyby. Wtedy woda z opadów deszczu spływa po ramach okna i ścieka pod ramy ościeżnicy. Podczas zimy znajdujące się tam uszczelki przylgowe przymarzają do ram, co utrudnia ich otwieranie;
- rozszczelnienie styków – jeśli na skutek zbyt dużej odległości między ramą a węgarkiem wychładza się otoczenie skrzydła okiennego, to utrudniona jest ochrona materiału uszczelniającego, który zaczyna się odkształcać.
Luzy dylatacyjne – zbyt szerokie, lub za wąskie
Kolejnym popularnym błędem jest ustawianie okna na styk lub za daleko od węgarka.
Powoduje to w przyszłości takie trudności jak:
- deformacja skrzydła okiennego – w przypadku za wąskich luz dylatacyjnych pod wpływem ciepła rama okna się rozszerza, co prowadzi do jej naprężenia i odkształcania;
- wychładzanie – niewystarczająca izolacja termiczna w przypadku zbyt wąskich luz dylatacyjnych, powoduje wychładzanie ściany w okolicach szczeliny, skraplanie wilgoci oraz pojawianie się mostków termicznych.
Montaż okna na nierównym i nieoczyszczonym podłożu
Wynika to często z zaniedbań ekipy montażowej, która pozostawia podłoże okna nieoczyszczone z tynku, gruzu, odłamków drewna, resztek materiału uszczelniającego i innych surowców używanych podczas pracy. W efekcie jeśli ościeżnica nie zostanie uprzątnięta i otynkowana, to pozostawione zanieczyszczenia będą wchłaniać wilgoć z powietrza i wody deszczowej.
Najczęstszymi błędami w omawianej sytuacji są:
- stosowanie wąskich taśm uszczelniających – powoduje to powstawanie nieizolowanych szczelin;
- nieoczyszczenie podłoża przed nałożeniem pianki do uszczelniania – nie ma ona wtedy dobrej przyczepności i odsłaniają się uszczelniane miejsca.
Niezamontowanie listwy progowej
Listwa progowa jest potrzebna, aby dawać podparcie oknu i w przyszłości, jeśli nie jest zamocowana zbyt nisko, umożliwić zamontowanie parapetu zewnętrznego.
Ten ostatni mocuje się pod ramą, dlatego bez dobrej listwy progowej, zaczynają pojawiać się trudności z:
- stworzeniem trwałego uszczelnienia,
- wilgocią i zmarzlinami na murze okiennym,
- przeciekami wody pod ramą,
- rozszczelnieniem złącza oraz korozją dybli.
Wadliwe zamocowanie skrzydła okiennego
Obciążenia, które powoduje wiatr, zmiany temperatury, czy eksploatacja okna, przenoszą się na niewystarczające do spełnienia swojej roli mocowania. Wadliwy montaż okna w rezultacie prowadzi do deformacji okna.
Niszczą się też uszczelnienia styków okna z murem, a przez szczeliny do pomieszczenia wdziera się wilgoć.
Najczęstsze powody tych wad to:
- niewłaściwe lub zbyt mało łączników,
- znacznie wygięte kotwy,
- niestabilnie zamocowane wkręty,
- luźne mocowanie,
- niedopasowana odległość punktów mocowania od naroży.
Błędy mogą pojawić się na każdym etapie montowania okna.
Podsumowanie
Jak ich uniknąć? Wiedza o najczęstszych uchybieniach z tego artykułu, może być pomocna, ale ponieważ nikt nie musi znać się na wszystkim – lepiej skorzystać z pomocy białostockich fachowców.