Dyskrecja i funkcjonalność – jak dobrać drzwi łazienkowe?

//

Dziś podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie drzwi do łazienki? Wbrew pozorom ich atrakcyjny wygląd nie wystarczy. Liczy się pomysł na urządzenie tego pomieszczenia i podstawowa znajomość prawideł budowlanych, podstawowych zasad aranżacji wnętrz oraz zasad bezpieczeństwa. Od naszej wiedzy na temat dostępnych modeli zależy efekt końcowy – idealnie dobrane skrzydła drzwiowe do łazienki.

Dobra wentylacja w Twojej łazience – wymogi dla drzwi

Funkcjonalność łazienki ułatwia życie domowników. Gdy zależy nam na zapewnieniu im komfortu, warto zapobiegać problemom z gromadzącą się wilgocią. Powoduje ona powstawanie grzybów oraz pleśni, które zanieczyszczają powietrze. Mogą one prowadzić do alergii i innych chorób wśród osób korzystających z łazienki. Najważniejszą właściwością skrzydeł drzwiowych przeznaczonych do łazienek jest umożliwienie prawidłowej wentylacji w tym pomieszczeniu.

Dlatego – ze względu na konieczność zachowania przepływu powietrza, powinny one posiadać otwory wentylacyjne, takie jak:

  • kratki lub tuleje wentylacyjne;
  • podcięcia wentylacyjne;
  • szczeliny wentylacyjne.

Dodatkowo modele tego typu powinny otwierać się na zewnątrz, co ma wpływ na bezpieczeństwo osób korzystających z tego pomieszczenia. Prawo budowlane określa też szerokość takich drzwi na minimum 80 cm, a ich wysokość na co najmniej 2 metry.

Od ich prawidłowej konstrukcji i wyposażenia w otwory wentylacyjne zależy wygoda korzystania z łazienki.

Rodzaje i materiał, czyli o wyborze łazienkowych skrzydeł drzwiowych

Drzwi nie mają być tylko praktyczne, ale również powinny pasować wyglądem do wnętrza łazienki. Najpopularniejsze opcją są modele jednoskrzydłowe, ale czasami z powodu rozmiarów pomieszczenia nie da się ich zamontować. Dla mniejszych łazienek dobrym wyjściem są drzwi przesuwne. Z czego powinny być wykonane? Szczególnie polecanym materiałem jest drewno, ale jest ono podobnie jak drzwi szklane kosztownym wyborem.

Dlatego często wybieraną alternatywą jest wykonanie ich z tworzywa drewnopodobnego albo pokrycia całości okleiną. Materiał i forma drzwi decydują o ich praktycznym zastosowaniu – ten wybór powinien być przemyślany.

O wpływie wyglądu drzwi do łazienki na estetykę wnętrza

Przestrzeń zyskuje dodatkowe walory dzięki dobraniu odpowiedniej forma i materiału, z jakiego wykonane są skrzydła drzwiowe. Szczególnie korzystnie prezentują się przeszklenia. Najczęściej przyjmują one prostokątny lub kwadratowy kształt. Tworzy się je z bezpiecznego szkła, ale przy droższych realizacjach można też zdecydować się na szyby mleczne.

Zapalone światło, przezierające przez szklane elementy, jest sygnałem dla domowników, że pomieszczenie jest zajęte.

Kolor drzwi również potrafi wzbogacić wnętrze, jeśli jest dobrze do niego dobrany:

  • biały – skrzydła drzwiowe w tym kolorze mają tradycjonalistyczny wygląd;
  • czarny – pasuje do stylowych i nietypowo urządzonych wnętrz.

O poczuci estetyki

Wiele zależy tu od indywidualnego poczucia estetyki. Na pytanie o to, jakie drzwi łazienkowe będą dla nas najwłaściwsze, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Od naszych potrzeb i gustu zależy ostateczna decyzja. Możemy sugerować się aktualnymi trendami w aranżacji, ale musimy też wziąć pod uwagę normy sanitarne.

A jeśli marzy Ci się model szczególny, nietypowy, możemy pokusić się do drzwi na zamówienie – piszemy o nich w innym artykule na naszym blogu.

Dodaj komentarz

Potrzebujesz pomocy przy wyborze okien lub drzwi?

Diadom okna i drzwi
ul. Antoniukowska 6
15-845 Białystok

Godziny otwarcia
Poniedziałek - piątek
8:00 - 18:00
Sobota
9:00 - 14:00

Call Now Button