Jakie wybrać okna do domów, budynków pasywnych

Założeniem budownictwa pasywnego jest maksymalne pozyskiwanie ciepła z promieni słonecznych, które wpadają do środka przez okna, a także minimalizacja strat ciepła poprzez odpowiednią izolację budynku i wykorzystanie nowoczesnej stolarki otworowej. Solidne profile okienne i pakiety szybowe pozwolą na efektywne korzystanie z energii słonecznej.

Nowoczesne okna do domów energooszczędnych

Okna to powierzchnie o największej przenikalności ciepła w budynkach pasywnych, co należy spożytkować, wybierając odpowiednią stolarkę okienną. Bogaty wybór od sprawdzonych producentów sprawia, że bez trudu znajdziecie Państwo dokładnie takie okna PCV, drewniane lub aluminiowe, które będą się komponować z elewacją i wnętrzami budynku.

Spośród istotnych cech, wyróżniających stolarkę okienną odpowiednią do budownictwa pasywnego, należy mieć na uwadze przynajmniej 5 poniższych, aby zakup mógł być udany.

1. Termoizolacyjność

Współczynnik przenikania ciepła liczony był dawniej osobno dla szyby i osobno dla pozostałych elementów, takich jak profile okienne. Obecnie wartością ogólną jest pomiar dotyczący całego systemu, czyli pakietów szybowych wraz z profilem, a jednostka tego pomiaru to Uw. Im niższy jest ten współczynnik, tym więcej ciepła ma szansę zostać wewnątrz budynku.

Współczesne okna pasywne to termoizolacyjność średnio na poziomie około 0,7 Uw [W/m²K], natomiast nowoczesne systemy okienne mogą zapewnić nawet 0,3 Uw.

2. Dodatkowe zabezpieczenia przed utratą ciepła

Odpowiednio zabezpieczone i uzupełnione pakiety szybowe oraz profile i ościeżnice stanowią dodatkową barierę. W oknach do domu sprawdzają się między innymi pakiety szybowe z warstwą termoizolacyjnej przezroczystej folii umieszczanej między szybami, może być tam również zastosowane całkowicie bezbarwne wypełnienie z argonu lub kryptonu, czyli gazów o właściwościach izolujących. Rzadziej stosowanym, ale równie wartościowym rozwiązaniem może być natrysk cienkiej warstwy tlenków metali szlachetnych na etapie produkcji.

3. Izolacyjność akustyczna

Tłumienie hałasów dochodzących z otoczenia jest kolejną istotną cechą okien. Odpowiednio wyciszone wnętrza pozwalają na relaks oraz spokojny sen. Izolacyjność RW na poziomie 40 decybeli pozwala znacznie wytłumić wszelkie niepożądane dźwięki przy zamkniętym oknie, dlatego należy wybierać takie systemy, w których ten współczynnik jest jak najwyższy. Codzienny zgiełk w miejscu pracy lub dźwięki ruchu ulicznego – nie sposób uniknąć ich na co dzień, natomiast w domu powinna panować cisza, gdy takie jest Państwa życzenie.

4. Estetyka profili okiennych

Budownictwo pasywne to zazwyczaj nowoczesne formy z dużymi przeszklonymi powierzchniami w roli okien. Takie okna wymagają odpowiedniej oprawy, dlatego producenci profili i systemów stolarki otworowej proponują ciekawe możliwości łączenia funkcjonalnych okien PCV, drewnianych, czy aluminiowych z estetyką wykonania ram oraz ościeży. Rozwiązaniem godnym uwagi są na przykład aluminiowe nakładki na profile okienne, które wyglądają elegancko, a przy okazji wzmacniają trwałość i energooszczędne właściwości okien.

5. Łatwość montażu

Prawidłowe osadzenie systemów okiennych w ościeżach to jeden z filarów prawidłowego montażu okien. Precyzyjne osadzenie ościeżnic i ich przytwierdzenie, zamocowania profili oraz utrwalenie całości odpowiednimi akcesoriami, preparatami i sprzętem sprawia, że okna mogą wykazać maksimum szczelności przy dowolnej pogodzie, także podczas niskich temperatur i silnego wiatru. Ważne, aby zarówno niewielkie okna dachowe, jak też obszerne okna poziome były zamontowane zgodnie z zaleceniami producenta dla optymalnych korzyści użytkowania.

Dodatkowe wymogi dla prawidłowego funkcjonowania okien

Wysokiej klasy okna to inwestycja, która będzie bardziej ekonomiczna, jeżeli stolarka okienna zostanie rozplanowana z uwzględnieniem nasłonecznienia poszczególnych pomieszczeń oraz ich funkcjonalności. Więcej światła słonecznego w salonie czy kuchni, mniej w sypialni – to jedne z licznych możliwości.

Dobrze przygotowany plan domu i prawidłowy montaż okien oraz drzwi zewnętrznych, stanowią całość, o którą warto zadbać, zlecając realizację solidniej firmie. Wtedy Państwa dom rzeczywiście będzie energooszczędny, a rachunki za ogrzewanie ograniczą się do niezbędnego minimum, gdy trzeba będzie dogrzać pomieszczenia podczas największych mrozów.

Okna do domu na miarę oczekiwań

Spośród dostępnych na rynku okien do domu, te stosowane w budownictwie pasywnym mają dodatkowe właściwości termoizolacyjne, aby idea oszczędzania mogła zostać faktycznie wcielona w codzienne życie domowników. Takie oszczędności w dłuższej perspektywie oznaczają wymierne korzyści dla rodzinnego budżetu.

Już wkrótce opiszemy Państwu, co powinno poprzedzać montaż okna. Wystarczy zadbać o detale, aby całość odbyła się prawidłowo.

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy po to, aby CI pomóc.

7 lat doświadczenia
własne ekipy montażowe
własna flota pojazdów
biuro handlowe w Białymstoku
tysiące zadowolonych klientów
zaangażowanie

  POznaj

  Naszych partnerów

  Długofalowa współpraca pozwala nam zaoferować najlepsze warunki dla naszych klientów.

  prestige logo

  Masz jakieś wątpliwości?

  Skontaktuj się z naszym konsultantem.