Parapety wewnętrzne, choć obecne w każdym domu, przez długi czas nie zwracały specjalnej uwagi i były po prostu niezbędnym elementem wykończeniowym, który należy prawidłowo zamontować w okiennej wnęce. Od pewnego czasu zyskały jednak w oczach inwestorów i architektów wnętrz i coraz częściej oprócz zwykłej funkcji użytkowej, stanowią też doskonałe uzupełnienie aranżacji różnego typu pomieszczeń. Zobacz zakładkę parapety Białystok.
Do czego potrzebny jest parapet wewnętrzny?
Główna funkcja parapetów wewnętrznych dotyczy wspomagania utrzymania prawidłowej cyrkulacji powietrza we wnętrzach. Umieszczone pod oknem grzejniki uwalniają ciepłe powietrze, które unosi się ku górze, a podokiennik kieruje to powietrze na pomieszczenie oraz wspomaga jego mieszanie z tym zimnym napływającym z okolicy okna.
Poza tym dzięki parapetom znacznie zmniejsza się zabrudzenie ściany nad kaloryferami, które jest normalnym zjawiskiem zachodzącym w procesie grzania. Dodatkowo, podokienniki zabezpieczają ścianę pod oknem przed zalaniem np. na skutek opadów deszczu czy śniegu.
Szeroki asortyment
Niezależnie od walorów użytkowych, parapety wewnętrzne mogą podkreślać charakter danego pomieszczenia i pełnić rolę pewnego rodzaju ozdoby. Coraz częściej łączy się funkcję praktyczną z dekoracyjną, np. poprzez wykorzystanie parapetów do stworzenia przytulnych, wyłożonych miękkimi poduchami siedzisk we wnęce okiennej lub wbudowania w nią domowej biblioteczki.
Najbardziej popularnym wykorzystaniem parapetów jest oczywiście stworzenie z nich półki na ekspozycję roślin czy artykułów dekoracyjnych, które prezentując się na tle okien zyskują na atrakcyjności.
Jaki parapet wybrać?
Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, z których wykonuje się podokienniki. Różnią się pomiędzy sobą ceną, trwałością kolorami i estetyką. Wybór parapetu wewnętrznego w dużym stopniu uzależniony jest od rodzaju i przeznaczenia pomieszczenia, w którym ma być zamontowany. I tak np. w salonach o rustykalnym wystroju doskonale zaprezentują się podokienniki drewniane.
Wykonane są z warstwowo klejonego drewna np. sosnowego, bukowego, a nawet z gatunków egzotycznych.
Najważniejszy: materiał
Zwolennicy naturalnego kamienia mogą zainwestować w parapety marmurowe lub tańsze, wykonane z granitu czy piaskowca. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami okna w łazience, warto tu zastosować parapet wykonany z materiału odpornego na wilgoć i środki czystości (np. z kompozytu lub konglomeratu marmurowego).
W pomieszczeniach gospodarczych albo biurowych z powodzeniem można wykorzystać niedrogie parapety z PCV dostępne w wielu kolorach i wzorach.
Są one bardzo lekkie i łatwe w montażu.
Parapety, okna i drzwi z Białegostoku
Osoby budujące dom lub wykańczające mieszkanie w pewnym momencie stają przed koniecznością zakupu wielu niezbędnych elementów i potrzebują fachowego wsparcia.
Klienci z Białegostoku i okolic, którzy muszą wybrać okna, drzwi czy parapety wewnętrzne, a nie wiedzą, na co się zdecydować mogą skorzystać z szerokiej oferty firmy Diadom Białystok, proponującej wiele nowoczesnych modeli najlepszych producentów oraz fachowe doradztwo i profesjonalny montaż.