Wybór najlepszych okien plastikowych nie należy do zadań najprostszych. Obecnie na rynku jest tak wielu producentów oraz firm wymieniających stolarkę okienną, że bardzo łatwo jest się pogubić w tym całym gąszczu ofert. W naszym poradniku przedstawiamy kilka wskazówek, na jakie cechy i parametry należy zwrócić szczególną uwagę, by zakup okien okazał się trafną inwestycją na długie lata.
Od czego zacząć?
Bardzo ważnym etapem poprzedzającym zakup okien jest określenie własnych wymagań stawianych nowej stolarce okiennej.
Warto wówczas zastanowić się nad kilkoma zagadnieniami:
- kreślić najważniejsze zadania, którym mają sprostać nowe skrzydła okienne. Czy będzie to oszczędność energii, bezpieczeństwo i wygoda obsługi czy też ochrona przed włamaniem?
- wybrać kolor. Czy mają być to okna białe, czy też ze specjalną okleiną drewnopodobną?
- zastanowić się nad dodatkowym wyposażeniem. Jaki kolor i wygląd mają mieć klamki, czy powinny posiadać zamki? Czy zależy nam na stopniowaniu uchyłu i zastosowaniu specjalnych uchwytów oraz hamulców zabezpieczających skrzydło okna przed uderzaniem o wnękę okienną w razie przeciągu?
Po rozważeniu wszystkich tych kwestii, warto również bacznie przyjrzeć się sposobowi wykonania okien, które zamierzamy zamontować w swoim domu.
Jakie cechy powinny mieć dobre okna PCV?
Podczas kupowania okien z plastiku bardzo dużą rolę odgrywa także umiejętność rozpoznania ich jakości. Aby było to możliwe, warto wziąć pod lupę poszczególne części wyposażenia stolarki okiennej:
- uszczelki – szczególnie ważna w tym przypadku jest ich liczba i gatunek. Możemy podzielić je na przybyszowe, które występują od zewnętrznej i wewnętrznej strony okna oraz oporowe, występujące między ramą a skrzydłem okna. Kupując okna należy pamiętać, aby były one wyposażone w co najmniej cztery uszczelki, po dwie każdego rodzaju;
- szyby – w oknach PCV stosowane są szyby zespolone. Aby zapewnić jak najmniejsze straty ciepła, należy wybierać przeszklenia, które posiadają jak najniższy współczynnik Ug;
- ilość komór – najczęściej w standardowych oknach PCV występuje pięć komór. Jeśli zależy nam na dobrej termoizolacji, warto wybrać okna o grubszym profilu, wyposażone w większą liczbę komór, gdyż odpowiednie zapobieganie stratom ciepła przez okna jest w dużej mierze uzależnione właśnie od tego, ile komór ma dany profil okienny;
- grubość komór – najlepsze okna z plastiku wyposażone są w ścianki o grubości minimum 3 mm, należy unikać profili ze ściankami poniżej 2,5 mm, gdyż posiadają one znacznie obniżoną wytrzymałość ramy;
- okucia – to właśnie te elementy odpowiedzialne są za komfort użytkowania danej stolarki okiennej. Żeby uniknąć przykrych niespodzianek, warto wybierać okucia renomowanych marek;
- wzmocnienia – większość okiennych profili wielokomorowych wzmocniona jest od wewnątrz metalowymi elementami. Warto wybierać okna ze wzmocnieniami, których grubość wynosi minimum 1,5 mm. Skrzydła okienne z cieńszymi wzmocnieniami są zdecydowanie mniej wytrzymałe.
Kupując okna PCV musimy pamiętać, że nie muszą to być modele najdroższe, ale wybrane w przemyślany sposób.
Po przeczytaniu tego i poprzedniego artykułu, dotyczącego niedrogiej stolarki okiennej, wybór tej odpowiedniej do naszego mieszkania lub domu nie będzie stanowił żadnego problemu.
Więcej praktycznych informacji
Gdybyśmy chcieli dodać naszym oknom uroku, możemy pomyśleć o roletach – piszemy o nich w artykule Rolety jako modna i skuteczna alternatywa dla zasłon, lub żaluzje, o których poczytać można w innym wpisie na naszym blogu – Jak dobrać żaluzje do wystroju wnętrz? 4 wskazówki.